Австралия разширява ограничителните си граници на север заради огнищата на коронавируса

0
70
Коронавирус
Снимка: Pixabay

Отдалечената северна територия на Австралия (NT) ще държи границите си затворени за засегнатите от коронавируса щати поне още 18 месеца, пише “BBC”, позовавайки се на информация от държавни служители. Австралия се бори с втора вълна на югоизток, с около 8000 активни случая в Мелбърн и по-малки струпвания на заразата в Сидни. Но на други места из страната вирусът е елиминиран ефективно.

Премиерът Скот Морисън заяви, че междущатските ограничения за пътуване вероятно ще продължат до Коледа. Миналата седмица Куинсланд отново затвори границите си към Нов Южен Уелс, който включва Сидни – и Австралийската столична територия.

Длъжностните лица в рядко населената NT (Северна територия), която не е имала инфекция от май, казват, че “18-месечен прозорец”, възпрепятстващ идването на посетители от огнища на вируса, е просто “консервативна” прогнозаХората от тези горещи точки все още могат да влязат на територията, но трябва да изпълнят задължителна 14-дневна карантина в определен хотел за своя сметка, което е било ефективно възпиращо средство.

Главният министър Майкъл Гюнър заяви, че е решен да предотврати разпространението на заразата от Виктория – столицата на която е Мелбърн, и Нов Южен Уелс. Границите са отворени за жителите на други държави от 17 юли.

“Ние имаме безсрочна забрана за Виктория и Сидни продължава да бълнува дотолкова, че не мога да ви дам дата, когато това някога ще се отмени”, каза главният министър Майкъл Гюнър.

Какво се случва в засегнатите от вируса държави?

Нов Южен Уелс съобщи за 22 нови случая във вторник – месецът с най-много случаи, подтиквайки служителите да твърдят, че щатът е на “на ръба” с нов училищен клъстер.

Междувременно Виктория отчете 331 нови случая и още 19 смъртни такива – равна на рекордната смъртност, отчетена в понеделник, когато беше най-смъртоносният ден в Австралия от пандемията досега. Той заявява, че Нов Южен Уелс е център на възобновяването на вируса, но неотдавнашното намаляване на броя на случаите предполага ефекта от едномесечно блокиране и новите ограничения започват да действат срещу разпространението.

Премиерът Даниел Андрюс призна, че мнозина изпитват “чувство на умора” заради блокирането, което ще продължи още пет седмици в Мелбърн.

“Никой не иска да бъде в тази ситуация, но … това е единственият начин да намалим числата”, каза той.

Австралия – с около 22 000 случая и 332 смъртни случая – все още се справя по-добре от много страни, като цяло поради ефективни мерки за потискане на вируса в началото на пандемията. Но от юни, когато повечето австралийци излязоха от първото блокиране, властите се надпреварваха да овладеят разразилата се епидемия в Мелбърн.

Инфекциите там съставляват повече от 70% от общия брой случаи на коронавирус в Австралия от началото на пандемията. Предполага се, че огнището е започнало с нарушения в хотелската карантина на заразени пътници, които се връщат от чужбина.

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments