Австралия се присъединява към Индия, САЩ и Япония в големи военноморски учения

0
123
военни кораби
Снимка: Pixabay

Австралия ще се присъедини към Индия, САЩ и Япония във военноморските учения “Малабар” през следващия месец в Индийския океан. Това е ход, който се очаква да засили военните отношения между четирите демокрации на фона на засиленото напрежение с Китай, съобщава “CNN”Провеждани ежегодно от 1992 г., маневрените учения нарастват по размер и сложност през последните години, за да се обърне внимание на това, което американският флот по-рано описва като “разнообразие от споделени заплахи за морската сигурност в Индо-Азиатско-Тихоокеанския регион”.

Участието на Австралия означава, че и четирите членове на така наречения Quad ще участват в ученията за първи път от 2007 г. насам. Quad или Quadrilateral Security Dialogue е неформален стратегически форум за САЩ, Япония, Австралия и Индия, включващ полуредовни срещи на върха и обмен на информация между четирите държави.

Макар да не е официален военен съюз като НАТО, той се разглежда от някои като потенциална формировка в противовес на нарастващото китайско влияние и предполагаема агресия в Азиатско-Тихоокеанския регион. Сравнението е заклеймено от Пекин като антикитайски блок.

Австралийското и индийското министерства на отбраната обявиха разширяването на ученията, за които дълго се спекулира, късно в понеделник. Австралийският министър на отбраната Линда Рейнолдс заяви, че ученията Малабар са от ключово значение за повишаване на морските способности на Австралия и демонстрира “дълбокото доверие между четири основни индо-тихоокеански демокрации и тяхната споделена воля за съвместна работа по общите интереси на сигурността”.

Предишното участие на Австралия в ученията през 2007 г. предизвика дипломатически протести от страна на Китай. Отношенията между Китай и Австралия оттогава се влошиха, тъй като двете страни бяха заключени в поредица от продължителни търговски спорове.

Други членове на Quad също са забелязали напрежение в Пекин през последните месеци. Индийски и китайски войски се сблъскаха по Линията на фактически контрол – фактическата граница между двете държави в Хималаите – през юни. Япония и Китай остават в противоречие с оспорваните острови Сенкаку, наречени от страната Диаоюс, където Пекин увеличи присъствието на своите кораби за брегова охрана.

Междувременно САЩ увеличиха темпото на военноморските и въздушните си мисии в Южнокитайско море, като същевременно отблъснаха претенциите на Пекин към обширния воден път. В изявление в понеделник министерството на отбраната на Индия заяви, че четиримата участници “колективно подкрепят свободен, отворен и приобщаващ индо-тихоокеанския регион и остават ангажирани с международния ред, основан на правила”.

Ученията ще започнат през ноември в Бенгалския залив и Арабско море, съобщи Индия. Малабар започна като двустранно учение между Индия и САЩ. Япония стана постоянен член на Malabar през 2015 г.

Предишни учения са проведени в Индийския океан, както и край бреговете на Япония преди година, и около американската тихоокеанска територия Гуам и във Филипинско море през 2018 г. Ученията през 2017 г. в Индийския океан включваха самолетоносачи от САЩ, Индия и Япония, които тогава бяха описани като най-големите военноморски учения в региона от две десетилетия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments