Правителството на Австралия ще изплати 2 млн. австралийски долара (1,1 млн. паунда) като компенсация на стотици аборигени, които твърдят, че схема за социално подпомагане е расистка. Схемата, известна като „работа за безвъзмездна помощ“ изисква хората, живеещи в отдалечени общности в провинцията, да работят до 25 часа седмично, за да получават доходи. Според критиците на това решение обаче строгите изисквания на практика са тласнали много уязвими към още по-крайна бедност.
Правителството от своя страна успя да постигне споразумение по заведеното съдебно дело, но отказва да признае, че действително е виновно. Според адвокатите няколко души са били на ръба на оцеляването, след като изплащането на сумите, които им се полагат, е било прекъснато. Властите изискват от получаващите социални помощи граждани да описват подробно всичко свързано с процеса по търсене на работа и други задачи. По думи на защитници обаче тези изисквания поставят в неравностойно положение аборигените и хората от Торесовия проток, живеещи в някои от най-бедните и изолирани общности в Австралия. Тези жители имат ограничен достъп до телефонни, интернет и транспортни услуги. Много от тях ежедневно се сблъскват с допълнителни езикови, културни, образователни и здравни бариери.
Критиците твърдят още, че въведената през 2015 г. схема за социално подпомагане „Програма за развитие на общността“ е расистка, тъй като в нея са заложени по-строги правила в сравнение с други социални схеми. Над 80% от хората, прибягнали до помощта й, са австралийски аборигени.
Група, представляваща 680 души в 10 общности в Западна Австралия, съди правителството с аргумента, че схемата нарушава антидискриминационните закони на страната. Освен това от тях се изисква да работят двойно повече часове в сравнение с хората, живеещи в градовете, като е 25 пъти по-вероятно те да бъдат санкционирани по различни причини, установиха експерти от Австралийският национален университет. Австралийският федерален съд постанови, че поради условията на програмата всеки от участниците в делото е загубил средно по около 1800 австралийски долара.
Неотдавна критиците определиха схемата като „съвременно робство„. Според разкази на запознати хората в нужда обикновено получават само 10 австралийски долара на час – половината от минималната работна заплата в страната. След като стана обект на критики, по-рано тази година правителството обяви, че ще премахне спорната социална програма и ще въведе нова до 2023 г. Миналата година то беше принудено да заплати 1,2 млрд. австралийски долара за уреждане на съдебно споразумение относно друга спорна социална политика, наречена „Robodebt“, която беше обявена за незаконна.