Австралия смята да оспори китайските мита, наложени при износа на ечемик, като отнесе въпроса до Световната търговска организация (СТО). Тази стъпка дава началото на първата „отбранителна“ реакция от страна на Австралия в отговор на редица китайски санкции, свързани с търговията на голям брой стоки, които бяха въведени през тази година. Пекин наложи блокажи и налози за млечните продукти, месото, виното и други продукти, тъй като политическото напрежение ескалира. Това предизвика тревога в Австралия, тъй като Китай е най-големият й търговски партньор, което съставлява близо 40% от износа.
По-рано тази седмица държавните китайски медии съобщиха, че австралийският износ на термални въглища – третият най-мащабен износ за Китай, ще бъде изправен пред ограничения. Властите на Пекин отказаха коментар. Неотдавна азиатската страна обвини Австралия в „недружелюбно“ и „враждебно“ отношение към нея. Напрежението постепенно нарасна заради предполагаемата външна намеса и влияние от страна на Китай в австралийските дела.
Отнасяне на въпроса в съда
Налагането на китайски мита от 80% върху ечемика беше обявено през май, като това беше първата австралийски селскостопанска култура, санкционирана тази година. Този ход дойде след като китайските високопоставени лица в областта на търговията заявиха, че се извършват незаконни дъмпингови практики. Австралийското правителство отрече това да е вярно и подчерта, че многократните му искания до Пекин за диалог относно търговските противоречия са били игнорирани.
В своя изявление по-рано днес, министърът на търговията на Австралия заяви, че това е „следваща правилна стъпка“ – страната да отнесе въпроса до вниманието на Световната търговска организация. „Молим независимия съдия да отсъди и в крайна сметка да помогне за уреждането на тези спорове.“, призова Саймън Бирмингам. Той добави, че Австралия остава отворена за разрешаване на спора и по извънсъдебен път, стига и двете страни да са готови да участват активно в дискусиите. Миналата седмица министърът обвини Китай в подкопаване на Споразумението за свободна търговия между двете нации – сделка от 2015 г., която намали размера на митата и увеличи достъпа до стоки.
Анализаторите прогнозират, че досега в политическия спор са били засегнати около една четвърт от австралийските стоки за износ в Китай, които са на стойност 80 млрд. долара. Вчера в отговор на информацията, свързана с ограниченията, касаещи въглищата, външното министерство на Пекин заяви, че „някои хора от Австралия твърдят, че са жертви„. Говорителят Уанг Уенгбин добави, че Австралия е блокирала и дори отменила голяма част от договорите за развиване на китайски бизнес в Австралия заради необосновани обвинения. Канбера действително замрази някои споразумения въз основа на опасения, свързани с националната сигурност.