Деца на 10 години скоро отново ще могат да бъдат вкарвани в затвора в Северната територия на Австралия, след като правителството понижи възрастта за наказателна отговорност, съобщава „BBC“. Австралийските щати и територии са подложени на натиск да я увеличат от 10 на 14 години в съответствие с други развити страни и съветите на ООН.
Миналата година Северната територия на Австралия стана първата юрисдикция, която вдигна прага на 12 години, но новото правителство на Либералната партия на страната, избрано през август, заяви, че е необходимо обратното, за да се намали нивото на младежката престъпност. То твърди, че връщането на възрастта на 10 години в крайна сметка ще защити децата – въпреки че лекари, организации за защита на правата на човека и групи от коренното население оспорват тази логика.
Те се позовават на доказателства, че законите няма да намалят престъпността и ще засегнат непропорционално децата от аборигените и от островите Торесов проток.
В Северната територия на Австралия вече има 11 пъти повече деца в затвора, отколкото, в която и да е друга юрисдикция в страната, и почти всички от тях са аборигени.
Много места в Австралия обявиха, че са обхванати от криза на младежката престъпност, а поредица от инциденти с насилие тази година предизвикаха серия от полицейски часове за младежи в град Алис Спрингс в Северната територия на Австралия.
Главният министър Лиа Финокиаро заяви, че нейното правителство е получило мандат след категоричната си изборна победа и че промяната ще позволи на съдилищата да подлагат младите правонарушители на програми, насочени към преодоляване на първопричините за техните престъпления, които според статистиката най-често са престъпления, свързани с взлом и нападение.
„Имаме това задължение към детето, което е било подведено по редица начини, в продължение на дълъг период от време“, каза тя пред парламента в четвъртък. И добави:
„Освен това имаме задължение към хората, които просто искат да бъдат в безопасност, хората, които не искат повече да живеят в страх.“
Правителството на Северната територия на Австралия също така затегна правилата за освобождаване под гаранция и въведе наказания за „публикуване и хвалене“ на престъпления в социалните медии. Финокиаро подчерта:
„Не се извиняваме за това, че изпълняваме ангажиментите си за намаляване на престъпността за всички жители на територията.“
Изследванията в световен мащаб и в Австралия обаче показват, че лишаването от свобода на деца увеличава вероятността те да извършат повторно престъпление и често има тежки последици за тяхното здраве, образование и заетост.
По-рано тази година в доклад на Австралийската комисия по правата на човека – независима федерална агенция – се посочва, че политиката в страната се определя от популистка реторика за „твърдост по отношение на престъпността“ и че вместо това правителствата трябва да реинвестират парите, изразходвани за лишаване от свобода на деца, в услуги за подкрепа.
Лидерът на опозицията Селена Уибо – първата и единствена жена-абориген, оглавила голяма партия в Австралия – заяви, че това е „мрачен ден“ за територията. Тя изтъкна:
„Знаем – защото всички доказателства ни го казват – че колкото по-рано едно дете влезе в контакт със системата на наказателното правосъдие, толкова по-продължително е участието му.“
Уибо бе категорична: „Искаме децата да бъдат подведени под отговорност за лошото си поведение, но след това да бъдат подкрепени да тръгнат по по-добър път.“
Промяната ще влезе в сила на по-късна дата, която предстои да бъде потвърдена. Докато парламентът на Северната територия на Австралия обсъждаше законопроекта тази седмица, около 100 души се събраха на протест, някои от които носеха плакати. На един от тях пишеше:
„10-годишните деца все още имат млечни зъби.“
На друг пишеше: „Ами ако това беше вашето дете?“
Независимият депутат Йингия Гайула, мъж от племето йолŋу от североизточната част на Арнем Ланд, заяви пред „BBC“, че това е „расистки“ законопроект. Той коментира:
„Той е насочен срещу коренното население“.
„Това е просто колонизация – някой друг взема решения вместо нас в общността, когато трябва да се вслушва в нашия народ.“
Комисарят по въпросите на децата на Новата Зеландия Шахлина Мъск, жена от племето ларакиа от Дарвин, заяви пред „BBC“, че вероятността децата от коренното население да бъдат предупредени е по-малка, по-вероятно е да им бъдат повдигнати обвинения и да бъдат преследвани по съдебен ред, а вероятността да бъдат задържани под стража е по-голяма, отколкото при нарушителите, които не са от коренното население.
„Приемам, че хората в нашите общности се страхуват, а престъпността е доста застъпена в медиите и социалните мрежи“, каза тя и добави:
„Но не бива да виждаме как тези деца попадат в система за младежко правосъдие, която е вредна, неефективна и само задълбочава самите проблеми, които се опитваме да променим.“
В защита на законопроекта политикът от CLP и бивш младежки работник Клинтън Хоу заяви пред парламента, че перспективата за затвор е единственото наказание, от което се интересуват младежите нарушители. Хоу потвърди:
„Смятам, че правителството е тъп инструмент и не го харесвам като средство за социална намеса, но за някои от тези деца то е единственото, което им остава. Трябва да се намесим рано в името на детето… в средата, в която живеят, никой друг не се интересува от това.“
Критиците на законопроекта се опасяват, че законите могат да спрат инерцията за повишаване на минималната възраст за наказателна отговорност в други щати и територии.
Единствено Австралийската столична територия е повишила възрастта за наказателна отговорност над 10 години, но Виктория е приела закон за това, който ще влезе в сила през следващата година. Правителството на Тасмания заяви, че до 2029 г. ще повиши възрастта на 14 години.