Австралийският премиер Скот Морисън представи новата Кралската комисия за борба с пожарите, които опустошиха големи части на страната това лято, информира “CNN”.
Изглежда, че мерките не са фокусирани конкретно върху политиката на правителството в областта на климата, а вместо това са насочени върху “практически действия” за подобряване на подготвеността на Австралия за природни бедствия и бъдещи сезонни пожари, тъй като климатът става все по-екстремален, отчита докладът от четвъртък.
“Моят приоритет е да пазя австралийците в безопасност и за да го направим, трябва да се научим от последните опустошителни пожари как в национален план можем да работим по-добре в щатите и териториите си, за да се защитим по-добре и да подготовим австралийците за живот в по-горещи условия и по-дълги лета”, подчерта премиерът.
От септември насам Австралия се бори с най-тежките си пожари от десетилетия, които бяха изострени от продължителна суша и рекордни температури. Изгорени са над 18 милиона хектара (44 милиона декара) храсти, посеви и гори. Най-малко 28 души са загинали, а около 3000 домове са напълно разрушени.
Учените недвусмислено свързват пожарите с предизвиканите от хората промени в климата и призовават австралийските лидери и политиците да предприемат “истински съгласувани действия за намаляване на глобалните емисии на парникови газове”.
На пресконференцията, на която Морисън представи новата комисия за борба с бедствията, той заяви, че разследването около тазгодишните пожари “признава промените в климата, декларира за това, че лятото се удължава, а климатът става все по-сух и горещ“. Премиерът се фокусира върху практическите действия, които могат да имат пряка връзка с това австралийците да бъдат обезопасени за следващи подобни природни бедствия:
“Ето защо трябва да разгледаме какви действия трябва да се предприемат за повишаване на нашата готвеност, устойчивост и възстановяване чрез стъпките на всички нива на управление и на обществото, за околната среда, в която живеем“.
На комисията ще бъде възложено да проучи сегашните закони, които се прилагат в Австралия за подобряване на устойчивостта и адаптиране към променящите се климатични условия. Друга задача на новата комисия ще е да проучи какви стъпки трябва да се направят, за да се намалят пагубните последствия от летните пожари в страната занапред.
Основният акцент на разследването ще бъде върху подобряването на координацията между държавните и федералните правителства относно мерките за готовност, възстановяване, устойчивост и намаляване на опасността.
В изявление главният изпълнителен директор на неправителствената организация “Oxfam Australia” Лин Морган заяви, че Комисията е “пропусната възможност за нулиране на климатичните политики в Австралия” и акцентът е “върху симптомите, а не причините”.
“Oxfam Australia” се изказа разочароващо относно евентуалния принос за разрешаване на проблема и призова властите да се съсредоточат върху глобалната климатична криза.
“Така ще може да се разгледат по-отблизо мерките за адаптиране, устойчивост и реагиране при подобни ситуации”.
Също така част от мисията на новия орган ще е да провери дали законът трябва да бъде променен, за да се изясни кое ниво на управление е отговорно за реагирането при бедствия. Установяването на нови правомощия на федералното правителство за обявяване на национално извънредно положение и разполагане на военните по време на природни бедствия също ще бъде разследвано.
В четвъртък Морисън заяви, че призоваването на военните да помогнат в борбата с пожарите е “конституционно сива зона”.
“В момента няма такива правомощия, а федералните отговори трябва да се предприемат, само за да се изяснят исканията и решенията на държавата”, каза той.
Формирането на кралската комисия идва след общественото възмущение от последствията, които последните опустошителни пожари предизвикаха, като голяма част от гнева е насочен именно към Морисън и предполагаемото му бездействие към климатичната криза.
Първоначално Морисън беше обвинен, че не приема опустошителните пожари на сериозно и беше широко критикуван за отказ да свърже пряко огъня с климатичната криза.
Оттогава премиерът защити отговора на правителството си и създаде Национална агенция за възстановяване на огъня, която да координира действията на органите, които се занимават с отстраняване на последствията от бедствието.
Администрацията му е отпуснала 2 милиарда австралийски долара (1,4 милиарда долара) федерална помощ, за да помогне за възстановяването на жизненоважна инфраструктура като училища и здравни заведения, засегнати от пожарите.
Кралската комисия за борба с огъня е една от няколкото създадени мерки за справяне с проблема с пожарите в Австралия през последните години. Някои поставят под въпрос нейната ефективност, казвайки, че организацията излиза скъпо на държавата, а предприетите мерки често са твърде прибързани и практически ненужни, съобщава “ABC News”.
Превод: Диана Тодорова