Дипломатическата война на думи между Австралия и Китай заради графичен туит изглежда най-накрая се охлади в четвъртък, когато австралийският премиер Скот Морисън демонстрира много по-примирителен тон, съобщава “Асошиейтед прес”.
Промяната в подхода на Морисън настъпи, дори след като той беше осуетен да изразява своите възгледи директно на китайците чрез приложението за съобщения WeChat, след като китайската компания изтри публикацията му с мотива, че може да изкриви историческите събития и да обърка обществеността.
Китай гневно отхвърли оплакванията на Морисън, но в четвъртък неговото външно министерство отказа да коментира допълнително противоречията. Говорителят Хуа Чунинг каза пред журналисти на ежедневен брифинг, че ръководството на WeChat има “свои собствени правила и разпоредби и те имат право да управляват бизнеса, свързан с WeChat, според собствените си правила”.
По-рано тази седмица Морисън изрази възмущение и гняв от туита, публикуван от китайски служител, който показва фалшив образ на ухилен австралийски войник, който държи окървавен нож до гърлото на дете. Постът имаше за цел да разкрие предполагаеми незаконни убийства и злоупотреби от австралийски войници по време на конфликта в Афганистан.
Морисън нарече туита „наистина отвратителен“ и „дълбоко обиден“ и поиска извинение от Китай. Страната обаче не отстъпи, заявявайки, че Австралия трябва да е тази, която да провери действията му. В четвъртък Морисън възприе много по-различен подход, като заяви пред репортери в Канбера, че целта му е двете страни да имат “щастлива комуникация”. Той заяви:
“Моята позиция и позицията на моето правителство е да търся конструктивен разговор. Отношенията с Китай са взаимноизгодни. Двете ни страни се подкрепят, това е добре за всички.”
Китай е най-големият търговски партньор на Австралия.
Морисън каза, че Австралия е изложила своите виждания много ясни както за туита, така и за съобщението в WeChat, който е повсеместен комуникационен канал в Китай и се използва за всичко – от получаване на новини до извършване на електронни плащания. Компанията носи отговорност да гарантира, че съдържанието не привлича негативно внимание, а цензурата е относително често срещана.
Австралийският кофчежник Джош Фриденбърг заяви, че е разочарован както от туита, така и от изтрития пост. Той беше категоричен:
“Това, което направи министър-председателят в посланието си чрез WeChat, преди да бъде разочарован, беше много ясно, че Австралия се гордее със своите военнослужещи и жени, които носят униформата.”
Разривът между двете нации нарасна, откакто австралийското правителство призова за независимо проучване на произхода на пандемията от коронавируса. Оттогава Китай наложи мита и други ограничения върху редица сегменти от австралийския износ.