Австрия променя плановете си да бъде първата в ЕС, която да направи ваксините задължителни

0
1755
Ваксинация
Ваксинация. Снимка: Военномедицинска академия

Австрийското правителство представи своите преразгледани планове за предложения мандат за ваксина срещу COVID-19, променяйки възрастовата граница за всички жители на 18 и повече години и създавайки набор от възможности за гражданите да спазват закон за поставяне на имунизация, който трябва да стане първият в Европа, предава „Euronews“.

В началото на декември австрийското правителство изготви първия проект на закона, който призовава мярката да бъде въведена през февруари и предвижда глоби до 3600 евро за хората, които я пренебрегнат. Ключови аспекти на плана остават в окончателната версия, която правителството има за цел да одобри парламента в четвъртък, но официални лица казаха, че консултациите с две опозиционни партии и други показаха необходимостта от значителни промени в детайлите. Здравният министър на страната Волфганг Мюкщайн заяви:

„Без задължителна ваксинация винаги ще изоставаме.

Той каза, че настоящият вариант на коронавируса „Омикрон“ няма да е последният и все още не е ясно колко стабилен е имунитетът, придобит след заразяване с последния вариант. Мюкщайн подчерта:

„Всички експерти смятат, че ще се нуждаем от висок общ имунитет сред населението и следващата есен.

И още: „С този мандат за ваксинация ще успеем да постигнем тези важни допълнителни процентни точки в процента на имунизацията.“

Канцлерът Карл Нехамер каза, че е възникнала особена загриженост относно наказанията на тийнейджъри, оттук и промяната в долната възрастова граница от 14 на 18 години. Законопроектът, който се планира да стане закон в началото на февруари, „е замислен по такъв начин, че да отговаря на гъвкавостта на вируса“, ​​каза Нехамер пред репортери във Виена. В първата фаза властите ще пишат до всяко домакинство, за да го информират за новите правила. Бременни жени и хора, които по медицински причини не могат да бъдат ваксинирани, ще бъдат освободени. Това ще се отнася също така и за хората, които са се възстановили от инфекция с COVID-19 през последните шест месеца.

От средата на март полицията ще започне да проверява ваксинирания статус на хората по време на рутинни проверки. Хората, които не могат да представят доказателство за ваксинация, ще бъдат помолени писмено да го направят и ще бъдат глобени до 600 евро, ако не го направят.

Ако властите преценят, че напредъкът на ваксинацията все още е недостатъчен, те ще изпращат напомняния на хората, които остават неваксинирани, каза Нехамер. Ако това все още не работи, хората ще бъдат изпратени на час за ваксинация и глобени, ако не го спазват. Глобите могат да достигнат 3600 евро, ако хората оспорят наказанието си и се открие пълно производство, което служителите се надяват, че няма да е необходимо.

Каролин Едстадлер, министър на кабинета, отговарящ за конституционните въпроси, каза, че лицата могат да бъдат глобявани максимум четири пъти годишно и няма разпоредба за тях да излежават затвор, вместо да плащат. Комисия, включваща най-малко двама медицински и двама юридически експерти, ще докладва на правителството и парламента на всеки три месеца за напредъка на ваксинацията.

Части от законодателството могат да бъдат суспендирани от здравния министър с одобрение от парламентарна комисия, ако например бъдещите варианти са по-леки или експертите твърдят, че ваксинацията вече не е пътят напред, каза Едстадлер.

Планът беше изготвен по същото време, когато през ноември беше наложено вече отмененото блокиране на фона на опасенията, че процентът на ваксиниране в Австрия е сравнително нисък за Западна Европа. Към неделя 71,6% от населението от 8,9 милиона се счита за напълно ваксинирано.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments