Считано от днес около 2 милиона души, които не са напълно ваксинирани срещу COVID-19, са под локдаун в Австрия, тъй като страната е изправена пред рязко увеличение на броя на новите случаи. По повод на новата разпоредба канцлерът Александър Шаленберг заяви:
„Не предприемаме тази стъпка с лека ръка, но за съжаление тя е необходима.“
На неваксинираните граждани ще бъде разрешено да напускат домовете си само по основателни причини, като работа или закупуване на храна, пише „BBC“. До момента около 65% от населението на Австрия е напълно ваксинирано, като това е един от най-ниските проценти в Западна Европа. В същото време процентът на заразяване на седмична база е над 800 случая на 100 000 души, което пък е един от най-високите в Европа.
Като цяло Европа отново се превърна в най-сериозно засегнатия от пандемията регион, което принуди няколко държави да въведат строги ограничения, предупреждавайки за нарастващ брой случаи на новозаразени. Въпреки това Обединеното кралство, в което е отчетен един от най-високите проценти на заразяване, все още не е въвело строги мерки, въпреки че здравните власти призовават да се върнат в сила някои разпоредби като задължителното носене на маски за лице в претъпкани и затворени помещения с цел да се избегне нова криза през зимния сезон.
Въведените нови мерки на фона на нарастващия натиск върху болниците в Австрия първоначално ще бъдат в сила 10 дни. Децата под 12-годишна възраст и хората, които наскоро са се възстановили от вируса, ще бъдат освободени от спазване на разпоредбата. През уикенда стотици граждани излязоха на протест пред сградата на канцлерството в столицата Виена, развявайки лозинги с надпис: „Нашите тела са нашата свобода да решаваме.“ Една от протестиращите жени заяви, че демонстрира недоволството си и се надява да се бори за правата си:
„Това, което се случва тук, е напълно дискриминационно.„, казва тя.
На неваксинираните местни жители вече е забранено да посещават ресторанти, фризьорски салони и кина, като от тях се очаква да останат принудително по домовете си. Правителството предупреди, че полицията ще извършва внезапни проверки на обществени места, за да установи ваксинационния статус на присъстващите, и ще налага глоби на тези, които бъдат хванати да нарушават правилата. В навечерието на новите ограничения на много места в страната беше регистрирано струпване на много хора, решили да посетят ваксинационните центрове в последния момент.
Междувременно критиците изразиха съмнение дали този ход е конституционен. От крайнодясната партия, известна под името „Партия на свободата“, заявиха, че ще бъде създадена специална група, насочена към правата на неваксинираните граждани.
В съседна Германия, където министърът на здравеопазването Йенс Шпан наскоро предупреди за влошаване на ситуацията заради големия брой неваксинирани жители, предстои управляващите да се срещнат по-късно тази седмица, за да обсъдят налагането на потенциални нови ограничения. Процентът на ваксиниране в Германия от 67,3% е по-висок от този в Австрия, но според експертите това не е достатъчно. Неотдавна Германия определи Австрия като високорискова зона, което означава, че всеки, който пристига от тази страна, трябва да бъде поставен под задължителна карантина.
В Нидерландия бяха наложени мерки за ограничаване на социалните контакти в отговор на рязкото увеличаване на броя на новите случаи на COVID-19. Мерките включват намалено работно време за ресторантите и магазините, както и забрана за лично присъствие на спортни събития.
В Латвия, в която 59% от населението е напълно ваксинирано, беше наложена нова забрана миналия месец, според която се забранява на законодателите, които отказват да бъдат ваксинирани, да гласуват закони и да участват в дебати до средата на следващата година. Освен това ще им бъде удържана част от заплатата.
В Русия едва около 35% от населението е напълно ваксинирано. В края на октомври властите в Москва разпоредиха частичното затваряне на магазини, ресторанти и училища, като активно работещите получиха девет дни платен отпуск, за да ограничат контактите си и да избегнат разпространението на вируса.
Някои други страни също въвеждат мерки, които засягат само неваксинираните. В Австралия предстои щатът Куинсланд да забрани на неваксинираните жители да посещават ресторанти, кръчми и спортни събития от 17 декември. Сингапур също обяви, че тези граждани, които не се ваксинират по свой избор, ще трябва да заплащат изцяло сами медицинските си такси, считано от декември.