Нов закон, според който ваксинацията срещу COVID-19 става задължителна за всички лица над 18 години, влиза в сила в Австрия. Няколко държави вече са въвели тази разпоредба за възрастните хора или медицинския персонал на лечебните заведения, но това е първата нация в Европа, която приема такива мащабни мерки, предава „BBC“.
Гражданката Лоу Мозер, творец на керамика, която живее южно от Виена, не е ваксинирана срещу вируса, както и съпругът ѝ Гус. Те изразяват категорично несъгласие с новия закон на властите на Австрия за задължителна ваксинация. Според нея ваксинирането трябва да бъде личен избор. Жената споделя:
„Преболедувала съм COVID-19, така че всъщност не виждам смисъл да ми се поставят инжекции, когато имам достатъчно антитела. Затова избрах да не се ваксинирам. И не е редно нито един орган на реда да ми казва какво да слагам в тялото си. Това показа, че ваксините все още не са спрели пандемията. Хората продължават да се ваксинират, но все още се разболяват от вируса. Може би не толкова тежко, но все още се разболяват.“
Правителството на Австрия твърди, че ваксинацията е ефективна в борбата с тежкото протичане на заболяването, както и че новия закон е необходим за предотвратяване на бъдещи локдауни. Австрийският министър по европейските въпроси и конституцията Каролина Едстадлер заяви, че правителството е напълно наясно, че това наистина е решителна и доста трудна стъпка, която обаче е необходима. Все пак, тя признава, че задължителното ваксиниране е намеса в човешките права, но в този случай тази намеса може да бъде оправдана. Едстадлер споделя още:
„Трябва да се измъкнем от пандемията и знаем, че ваксинацията е единственият начин това да се случи и да се върнем към нормалния си ритъм на живот.„
По нейни думи наложената мярка изтича през януари 2024 г. и може да бъде прекратена и по-рано, ако пандемията позволи това.
Законът влиза в сила от днес (1 февруари), но властите ще започнат да проверяват ваксинационния статус на гражданите едва от средата на март. На тези, които откажат да се подложат на задължителна ваксинация, ще бъдат наложени глоби в размер от 600 евро до 3600 евро. Изключения ще се прилагат за хората, които не могат да се ваксинират по медицински причини или в случай на бременност. Понастоящем около 72% от австрийците са напълно ваксинирани. В центъра за ваксинация, който се намира на територията на виенската катедрала „Свети Стефан“, местен жител на име Карлос току-що е бил инжектиран с бустерна доза. Мъжът твърди, че лесно е взел това решение:
„Реших да се ваксинирам, защото искам да защитя семейството си и хората, които са около мен. Искам да пътувам и ми е по-лесно, когато съм ваксиниран за трети път.“
Някои австрийски граждани не са сигурни колко стриктно ще се прилага законът. Томас Хофер, политически анализатор, твърди, че всичко зависи от това как вирусът ще се разпространява в бъдеще:
„Мисля, че много хора се надяват, че това няма да бъде толкова строго, колкото правителството предложи първоначално. Според мен ще има известна свобода, което означава, че не всеки граждани ще го изпълни.“
Силното недоволство срещу новата разпоредба в страната нараства. Крайнодясната партия „Партия на свободата“, която е против налагането на задължителна ваксинация, обяви, че ще се бори срещу мярката в съда. Лидерът Херберт Кикъл заяви, че законът „проправя пътя към тоталитаризма в Австрия„. Много противници на закона продължават да се стичат по улиците, за да изразят несъгласието си. Демонстранти от различни прослойки на обществото протестират от седмици насам срещу разпоредбите за задължителна ваксинация и ограниченията, свързани с пандемията.
По време на протест, проведен във Виена в събота, гражданка сподели открито, че е доволна, че е взела решение да се ваксинира, но се противопоставя на идеята това да бъде задължително. На подиума зад нея друг мъж, който явно е виден активаксър, се обърна към тълпата, скандирайки, че с думите, че COVID-19 е „най-големият геноцид“ в историята на страната.
Очевидно Австрия стигна по-далеч от всички свои съседи, предприемайки този ход за задължителна ваксинация. Други европейски държави обявиха, че ще следят внимателно как ще се развие ситуацията там.