Автошествие в столицата срещу промени в закони, свързани със Стратегията на детето

0
2379

Десетки хора от цялата страна се събраха на автошествие в столицата, което започна в 10:15 часа от началото на „Цариградско шосе“ и приключи пред парламента. Там протестиращите обиколиха сградата четири пъти.

Недоволните твърдят, че има направени промени в десетки закони, свързани с правата на децата, и настояват за отмяната им.

„Стратегията отпадна, но в момента се внасят подзаконови предложения и днес ще бъдат гласувани“, сподели Бисер Русимов от „Организацията за закрила на българските граждани „(ОЗБГ) и част от листата на ПП „Средна европейска класа“ (СЕК) за предстоящия местен вот в Бургас. Той е и единият от двигателите на бургаската група за борба против промените в закона за Закрила на детето.

За Искра.бг Русимов коментира:

„Отказваме ратифицирането на Трети факултативен протокол към Конвенция на ООН за правата на детето“.

Протестиращите смятат още, че да се подтикват децата чрез агенти на НПО да съдят родителите си противоречи на здравия разум. По думите им малките хора не са в състояние да вземат самостоятелни решения, а и лесно се поддават на манипулация.

Бисер Русимов счита, че противопоставянето на деца и родители трябва да се прави само при доказано насилие, съобразно Наказателния кодекс. Според него Конвенцията за правата на детето не трябва да се тълкува и прилага формално и не съобразена с нашата народопсихология:

„Българите обичаме децата си и се отнасяме с грижа към тях. В цялото ново законодателство родителите се третират като единственият източник на риск за детето. Държавата достатъчно е поставила децата в риск, лишавайки ги от адекватно здравеопазване и образование, лишавайки родителите от достойни доходи срещу труда си, подкрепяйки квази-икономика, основана на грантове и субсидии, а не на реална икономика. И сега, когато държавата овластява неправителствените организации и им осигурява неконтролиран достъп до децата ни, тя поставя децата в допълнителен риск“.

Протестиращ настояват да се прекратят всички некоректни практики, произтичащи от погрешното тълкуване на Конвенцията за правата на детето.

„Да се спрат производствата на анонимни сигнали и да се търси съдебна отговорност за такива, да се спре забраната за достъп на родителите до документация по време на прилагане на мерки за закрила, да се спре забраната на родителите да комуникират със социалните служители, придружени от адвокат, да се спре отнемането на деца по преценка на социалните служители.“

 

На 7 септември ще се проведе и Международен протест срещу поправките в Закона за закрила на детето и съпътстващите нормативни актове. В него ще участват 9 града от страната и 18 страни от Европейския съюз. Инициаторите са групата „Не на Стратегията за детето 2019-2020“. Близо 100 000 потребители на Facebook са заявили готовността си да вземат участие в него.

Недоволните отхвърлят термините „бедност“, „емоционално насилие“, „риск от изоставяне“ и „риск от увреждане“ като повод да се отнемат деца. Те настояват да се отменят поправките в закона и посочват, че не желаят детско правосъдие и отнемане на деца по несъстоятелни доводи.

Същевременно преди дни заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова коментира за „24 часа“, че няма каквато и да е причина българските родители да се съмняват, че някой може да си позволи да извежда деца от семействата. По думите й организаторите на протестите всява паника у хората.

„Искам да уверя родителите, че нашата цел като министерство е да подкрепяме семействата, да осигуряваме грижа на най-нуждаещите се. Законът за закрила на детето цели да предотврати изоставянето, насилието и трафика над децата. Ако има пропуск в системата, ние трябва да бъдем алармирани, за да предприемем съответните действия“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments