Айдахо разширява обхвата на смъртното наказание за педофилия

През последните две години и Тенеси, и Флорида приеха закони за смъртно наказание в случаи на изнасилване на деца

0
43
Насилие над деца
Насилие над дете. Снимка: Pixabay

В щата Айдахо наскоро беше приет и подписан законопроект, който разширява обхвата на смъртното наказание за педофилия, съобщава „Desert News“. Той също така стана първият щат в съюза, в който разстрелът е предпочитан метод за екзекуция в днешно време.

Законопроектът, HB380, сега дава възможност на съдията или на журито да вземат предвид смъртното наказание, когато в процеса са доказани престъпления, включващи непристойно поведение към дете под 12-годишна възраст. Първоначално щатският закон позволяваше смъртно наказание само в случаи на убийство от първа степен с утежняващи вината обстоятелства.

Задължителна минимална присъда от 25 години лишаване от свобода с възможен максимален срок доживотен затвор може да бъде наложена, ако подсъдимият бъде признат за виновен за отвличане на жертвата или участие в трафик на хора „по време на извършването или с цел осъществяване на непристойно поведение“, според формулировката на законопроекта, като се засилват наказанията за други присъди, при които непристойното поведение спрямо непълнолетно лице – на възраст 16 години и по-малко – е потвърдено, но не отговаря на условията за смъртно наказание.

Законодателният орган на Айдахо почти единодушно прие законопроекта. Само петима сенатори му се противопоставиха по време на законопроектния цикъл.

Съавтори на законопроекта са републиканецът Брус Скауг и помощник-лидерът на мнозинството в Камарата на представителите Джош Танър. В изложението на целта на законопроекта законодателите заявяват, че Айдахо е твърде снизходителен по отношение на наказанията за осъдени педофили. Скауг заяви на заседание на Комисията по съдебна власт, правила и администрация на Камарата, че HB380 „създава силно възпиращо средство, като ясно показва, че Айдахо няма да толерира тези престъпления“.

Губернаторът на Айдахо Брад Литъл се съгласява с него. След като подписа законопроекта миналата седмица, във вторник Литъл направи подробно изявление относно причините, поради които е одобрил HB380.

„Точно както убийството със смъртна присъда унищожава животи, сексуалното насилие над малко дете с утежняващи вината обстоятелства опустошава жертвите и семействата за поколенията. Сексуалното насилие над деца е отвратително и зло, а извършителите, осъдени за тези престъпления, заслужават най-строго наказание, заяви той и изрази благодарност към законодателния орган за укрепването на и без това силната репутация на Айдахо сред щатите като твърд към престъпността.

Айдахо очаква правни предизвикателства

През 2008 г. Върховният съд на САЩ отмени смъртната присъда за изнасилване на деца с решение 5-4. Съдиите стигнаха до заключението, че тя „не е пропорционално наказание за изнасилване на дете“ и че нарушава забраната на Осмата поправка за жестоко и необичайно наказание, както заяви бившият съдия Антъни Кенеди, според The New York Times.

Решението е породено от делото Кенеди срещу Луизиана, в което съдът в Луизиана признава Патрик Кенеди за виновен в изнасилване на 8-годишната му доведена дъщеря. Върховният съд на щата потвърждава решението на окръжния съд за прилагане на смъртно наказание, което в крайна сметка кара Кенеди да обжалва пред Върховния съд на САЩ, където е взето неговото решение.

През последните две години и Тенеси, и Флорида приеха закони за смъртно наказание в случаи на изнасилване на деца.

Републиканецът Скауг заяви пред законодателите по време на заседание на комисията, че според него Върховният съд на САЩ би се произнесъл по различен начин днес, ако конституционността на HB380 бъде отнесена до тях, по данни на Idaho Capital Sun.

„Можете да кажете: „Е, това е противоконституционно, Брус. Защо ще го внасяш? Ами, беше – според решение с 5-4 гласа през 2008 г. Не мисля, че днес случаят би бил такъв, коментира Скауг и уточни:

„Това е моето професионално мнение. Това е мнението и на много други адвокати.

Разпространен ли е разстрелът?

В момента в щата Айдахо има осем мъже и една жена, осъдени на смърт, а от 1977 г. насам в щата са извършени само три екзекуции. Айдахо, Южна Каролина, Оклахома, Мисисипи и Юта са единствените щати, които разрешават използването на разстрел като форма на смъртно наказание.

Неотдавнашната промяна в законите на Айдахо, с която разстрелният отряд се утвърждава като основен метод за екзекуция, се случи по-малко от седмица, след като трима служители-доброволци от затвора в Южна Каролина екзекутираха 67-годишния Брад Сигмон за убийството на родителите на приятелката му през 2001 г. – това е първото използване на разстрелен отряд от 15 години насам.

До смъртта на Сигмон Юта е последната държава, която изпълнява смъртно наказание чрез разстрел през 2010 г. – Рони Лий Гарднър е екзекутиран за това, че е застрелял и убил адвокат при опит да избяга от сградата на съда в Солт Лейк Сити. Той става третият смъртен случай чрез разстрел в щата, след като през 1976 г. е отменен мораториумът върху смъртното наказание в цялата страна.

Смъртта чрез разстрел като форма на смъртно наказание е била съдбата на повече от 140 затворници от 1608 г. насам, въпреки че не е ясно колко от тях са били разстреляни, според The New York Times. От тях 40 са се случили в Юта, повече от всеки друг щат.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments