Днес беше постигнато споразумение за прекратяване на огъня с Азербайджан, за да се сложи край на двудневните сражения в сепаратисткия регион Нагорни Карабах, съобщиха местните власти и азербайджански официални лица, цитирани от „Асошиейтед прес“.
Споразумението трябваше да влезе в сила в 13:00 ч. местно време (09:00 ч. по Гринуич), а разговорите между азербайджански официални лица и етническите арменски власти на сепаратисткия регион за „реинтеграцията“ му в Азербайджан бяха насрочени за четвъртък в азербайджанския град Евлах.
Споразумението е постигнато чрез преговори с руския мироопазващ контингент в региона, съобщиха местни представители. Тя предвижда изтегляне на арменските военни части и оборудване от Нагорни Карабах, както и разоръжаване на местните отбранителни сили, потвърдиха от Министерството на отбраната на Азербайджан.
Това става ден, след като Азербайджан започна военна операция в Нагорни Карабах и използва тежък артилерийски огън по арменските позиции там – нападение, при което според местни служители са загинали или са били ранени десетки хора.
Азербайджан нарече артилерийския обстрел „антитерористична операция“ и заяви, че той ще продължи, докато сепаратисткото правителство на Нагорни Карабах не се саморазпусне и „незаконните арменски военни формирования“ не се предадат.
Твърди, че е насочен само към военни обекти, но по улиците на регионалната столица Степанакерт се виждат значителни щети – изпочупени витрини на магазини и пробити автомобили, очевидно от шрапнели.
Взривовете отекват около Степанакерт на всеки няколко минути в сряда сутринта, като някои експлозии са в далечината, а други – по-близо до града.
Ескалацията породи опасения, че в региона може да се възобнови пълномащабна война между Азербайджан и Армения, които повече от три десетилетия водят борба за планинската територия Нагорни Карабах. Последните тежки боеве там се водиха в продължение на шест седмици през 2020 г.
Министерството на отбраната на Азербайджан обяви началото на военната операция часове след като съобщи, че четирима войници и двама цивилни са загинали при експлозии на противопехотни мини в Нагорни Карабах.
Министерството не даде веднага подробности, но заяви, че фронтовите позиции и военните средства на арменските въоръжени сили са „обезвредени с помощта на високоточни оръжия“ и че се атакуват само легитимни военни цели.
Руското министерство на отбраната заяви в сряда, че мироопазващият му контингент в Нагорни Карабах е евакуирал повече от 2000 цивилни, но не даде подробности къде са били отведени.
Министерството на външните работи на Армения обаче отрече нейни оръжия или войски да се намират в Нагорни Карабах и нарече съобщенията за саботажи и мини в региона „лъжа“. Арменският министър-председател Никол Пашиян твърди, че основната цел на Азербайджан е да въвлече Армения във военни действия.
Представители на етническите арменци в Нагорни Карабах заявиха в изявление, че Степанакерт и селата в региона са „подложени на интензивен обстрел“. Военните от региона заявиха, че Азербайджан използва самолети, артилерийски и ракетни системи, както и безпилотни самолети в боевете.
Жителите на Степанакерт са се преместили в мазета и бомбоубежища, а боевете са прекъснали електрозахранването. Недостигът на храна в района продължава, а ограничената хуманитарна помощ, доставена в понеделник, не беше разпределена поради обстрела, който се възобнови вечерта, след като беше спрял за кратко следобед.
Омбудсманът по правата на човека на Нагорни Карабах Геган Степанян заяви в сряда, че 32 души, включително седем цивилни, са били убити, а повече от 200 други са били ранени. По-рано Степанян заяви, че сред убитите има едно дете, а сред ранените – 11 деца.
Главната прокуратура на Азербайджан заяви, че арменските сили са обстрелвали Шуша, град в Нагорни Карабах под контрола на Азербайджан, от голямокалибрени оръжия, при което е загинал един цивилен.
Нито едно от тези твърдения не може да бъде независимо проверено.
Нагорни Карабах и значителни околни територии бяха под контрола на етническите арменци след края на сепаратистката война през 1994 г., но Азербайджан си върна териториите и части от Нагорни Карабах по време на боевете през 2020 г. Те завършиха с примирие, което постави руски миротворци в Нагорни Карабах.
Азербайджан обаче твърди, че оттогава Армения внася контрабандно оръжия. Твърденията доведоха до блокада на пътя, свързващ Нагорни Карабах с Армения, което доведе до недостиг на храна и лекарства.
Хиляди протестиращи се събраха във вторник в центъра на Ереван, столицата на Армения, като блокираха улици и поискаха от властите да защитят арменците в Нагорни Карабах. Някои от тях влязоха в сблъсък с полицията, която според съобщенията е използвала зашеметяващи гранати. Общо 34 души – 16 полицаи и 18 цивилни – са били ранени при сблъсъците, съобщи арменското министерство на здравеопазването. На около половината от тях продължава да се оказва медицинска помощ, съобщиха от министерството.