Голяма част от Азия до голяма степен успява да държи „Омикрон“ настрана, дори когато вариантът бушува в други части на света, но регионът, който е дом на по-голямата част от населението на земното кълбо, се подготвя за това, което може да бъде неизбежен скок, предава „Асошиейтед прес“.
Строгите правила за карантина за пристигащите и широко разпространеното носене на маски помогнаха за забавяне на разпространението на силно заразния вариант в Азия. Държави като Япония, Южна Корея и Тайланд бързо възстановиха ограниченията за влизане и карантина през последните седмици, след като ги облекчиха през есента. Но случаите се увеличават и експертите казват, че следващите няколко месеца ще бъдат критични. Тези страхове са засилени от съмнения относно ефективността на ваксините, произведени в Китай, използвани в Китай и голяма част от развиващия се свят. Шигеру Оми, главен медицински съветник на правителството на Япония, заяви:
„След като темпото се повиши, подемът му ще бъде изключително бърз.“
В Индия, която се връща към нормалното си състояние след опустошителното огнище на COVID-19 по-рано тази година, „Омикрон“ отново поражда опасения, като в страната са съобщени повече от 700 случая с близо 1,4 милиарда души. Столицата Ню Делхи забрани големи събирания за Коледа и Нова година, а много други щати обявиха нови ограничения, включително полицейски час и изисквания за ваксинация в магазините и ресторантите.
На препълнения пазар Chandni Chowk в Ню Делхи много хора пазаруваха без маски тази седмица. Шофьорът на велосипедна рикша Махеш Кумар каза, че се страхува от пътници, които не носят маски.
„Има много хора, които не вярват в тази болест. Те смятат, че не съществува. Но много ме е страх. Имам деца и семейство“, каза той. „Ако нещо се случи с мен, кой ще се погрижи за тях?
Австралия вече се справя с множество скокове на COVID-19, като държавен лидер каза в сряда, че „“Омикрон“ се движи твърде бързо“. На други места – Тайланд е над 700 случая, Южна Корея има повече от 500, а Япония – над 300. Китай, който има едни от най-строгите контролни мерки за вируси в света, съобщава за най-малко осем.
Само четири случая са съобщени във Филипините, където хората се стичат в търговски центрове преди Коледа и на литургия в най-голямата римокатолическа нация в Азия. Някои болници дори започнаха да демонтират отделенията за COVID-19, което според експертите може да се окаже преждевременно.
Япония успя да забави разпространението на новия вариант за около месец до голяма степен благодарение на повторното налагане на ограниченията за влизане в страната, задължителните тестове за COVID-19 за всички пристигащи и изолацията на всички пътници на полет, ако някой е дал положителен тест за „Омикрон“. Но бариерата беше счупена миналата седмица, когато бяха потвърдени първите локално предавани случаи в съседните градове Осака и Киото. Експертите призовават правителството да се подготви за неизбежна вълна от инфекции, като увеличи тестовете, ускори повторните ваксини и подготви повече легла в болниците. Оми каза:
„Искаме да вярваме, че случаите на „Омикрон“ могат да бъдат леки, но бързо развиващите се инфекции могат бързо да умножат броя на пациентите и все още могат да затрупат болниците.“
Тайван, където носенето на маска за лице е почти универсално в големите градове, започна да предлага бустерни дози с ваксината Moderna и настоява хората да си направят трета ваксина преди очаквания наплив от хора, които се завръщат у дома за Лунната Нова година в края на януари.
Предварителните изследвания показват, че бустерните ваксини на ваксините Pfizer, AstraZeneca и Moderna предлагат продължителна, макар и намалена, защита срещу „Омикрон“. Въпреки това, проучване на университета в Хонг Конг, което все още не е публикувано, установи, че широко използваната ваксина Sinovac в Китай не генерира достатъчно антитела за защита срещу „Омикрон“, дори и с бустерна инжекция, според съобщение на университета. Хонг Конг предлага както ваксините Sinovac, така и Pfizer. Sinovac не отговори на искане за коментар. Китайски служители заявиха, че техните ваксини все още са ефективни. Джонг Наншан, висш правителствен лекар, заяви на публичен форум:
„Нашите инактивирани ваксини все още са доста надеждни и покриват редица антигени. Следователно те няма да бъдат напълно неефективни срещу „Омикрон“.“
Някои страни, които разчитаха на китайските ваксини, се обръщат към други за бустери.
Тайланд, който до голяма степен използва Sinovac и Sinopharm, друга китайска ваксина, предлага бустерни ваксини на AstraZeneca или Pfizer. Индонезия, където Sinovac е бил основата на кампания за ваксиниране на своите 270 милиона жители, предлага бустер на Moderna за здравните работници. Правителството също така планира бустерни мерки за общото население през януари, въпреки че не е посочило коя ваксина.
Отношението на Китай към вируса, независимо за „Омикрон“ или не, е да спре предаването по своите пътища и изглежда страната става още по-твърда с наближаването на Зимните олимпийски игри в Пекин през февруари. Длъжностните лица заключиха град Сиан, град и административен район с 13 милиона души миналата седмица, на фона на огнище на делта, което зарази стотици хора. В понеделник те наредиха на всички да останат вкъщи, докато не приключи друг кръг от тестове в целия град.
Жителите се оплакаха в социалните мрежи от внезапната забрана. Мнозина разчитаха на бързи юфка и други пакетирани храни. Някои се притесняваха как ще получат достатъчно храна през следващите дни, особено пресни зеленчуци.
Китай поставя под карантина пристигащите от чужбина в продължение на седмици, в зависимост от провинцията, като най-често срещаните са три седмици. Как ще се прояви политиката на Китай за нулев COVID-19 на Олимпийските игри е основен въпрос. Спортистите и посетителите няма да имат право да напускат олимпийските зони, а присъстващите като официални лица, журналисти и персонал на мястото ще бъдат тествани всеки ден.
За да овладее смъртоносния скок, предизвикан от делта в Южна Корея, този месец правителството възстанови най-строгите си правила за дистанциране с ограничение за четирима души за частни събирания и 21:00 часа полицейски час в ресторантите. Здравните експерти прогнозират, че е само въпрос на време овариантът „Омикрон“ да дойде. Джехун Юнг, професор в Медицинския колеж на университета Gachon в Южна Корея каза:
„“Омикрон“ има толкова висока скорост на предаване, че е твърде очевидно, че в даден момент ще се превърне в доминиращ вариант в Южна Корея.“