„Не може да ходим по ресторанти по кръчми, а да не можем да работим присъствено в Общинския съвет!“
Това обяви при разглеждането на една от последните точки по време на днешното редовно заседание на местния парламент съветникът от СЕК Константин Бачийски. Сесията се проведе онлайн и решението за това е било взето по време на Председателски съвет в началото на месец септември.
Председателят на Общинския съвет Севдалина Турманова от ГЕРБ твърди, че се съобразяват по този начин със заповед на министъра на здравеопазването, но Бачийски посочи, че заседания могат да се провеждат, както е правено и преди, в зала „Бойчо Брънзов“, където може да се спазва дистанция от 1,5 метра между отделните общински съветници.
Докладната записка, по която Бачийски искаше да вземе отношение, предвиждаше да се възложи на общинската администрация да бъдат изготвени пълен анализ и доклад какви са причините за появата на проблемите с почистването и поддържането на контейнерите за смет на територията на община Бургас. Тази точка предизвика дебати, които продължиха над един час, като всички признаха, че проблеми съществуват и те са особено големи през летните месеци.
„Ако се правят повече курсове. Това не означава да имаме повече локации. Там, където имаме невралгични райони, лятото да се поставят например по два контейнера. Имаме възможност и без да увеличаваме броя на почистванията, бихме могли да направим вътрешно разместване на райони, които са по-слабо засегнати и там да се разреди, а из централните градски части да се увеличи. В рамките на този бюджет имаме достатъчно възможности да лавираме“, каза Константин Бачийски.
„Вие знаете, че работим тясно с вас относно такса „смет“. Единият път намалихме таксата за юридическите лица. Вторият път задържахме въпреки необходимостта да се вдигне. В последните години дотираме с 3 милиона лева сметката за чистота“, отговори зам.-кметът по бюджет и финанси Красимир Стойчев.
Изнесени бяха данни, според които в момента точките за почистване на територията на общината са 1440, а контейнерите са 6688.
„Бачийски начерта само една – две от рамките. Точно такъв анализ ние искаме. Ние не искаме тези цифри. Ние искаме конкретен анализ дали това, че на дадени места може да се направят по-малко курсове, а на други да се увеличат. Искаме да се вникне малко по-дълбоко в проблема. Експертите да си кажат мнението“, обяви в отговор един от вносителите на докладната записка Манол Тодоров от „Движение България на гражданите“.
Главният секретар на Община Бургас Божидар Кънчев твърдеше, че законът не позволява Общинският съвет да възложи на администрацията изготвянето на подобен анализ:
„ЗМСМА не предвижда такава възможност. Няма как да бъде възложено от един орган на друг орган да бъде изготвен такъв анализ. Ако общински съветници искат, да сформират една временна комисия и ние ще предоставим каквито се иска данни. Абсурдна е ситуацията. На следващата сесия какво ще направим? Ще представим анализ и какво ще се случи?“
Бачийски предложи следното:
„Цялата информация кога, защо и как ние я имаме. Общината може да ни я предостави и ние сами можем да превърнем тези данни в полезна информация. ЗМСМА казва, че Общинският съвет може да прави стратегии и планове, така че вместо анализ, можем да направим стратегия. Аз считам, че Общинският съвет е органът, който може да задължи администрацията да работи така, че ситуацията да се промени. Проблемът можем да го решим още на следващото заседание.“
Само един глас не достигна, за да бъде приета докладната записка. „За“ гласуваха 19 общински съветници. 17 се въздържаха, а трима бяха против.