Бачийски предложи санкции за органи и длъжностни лица, които не се явяват пред парламентарни комисии

0
141
Константин Бачийски
Константин Бачийски

Депутатът от „Продължаваме промяната“ Константин Бачийски направи важно предложение от трибуната на Народното събрание, което касае Правилника за организацията и дейността на парламента, който е със силата на закон. То предвижда да бъдат налагани санкции на органи и длъжности лица, които не се явят в парламентарни комисии, въпреки че са били поканени от тях или не предоставят изисканите им документи.

И сега представителите на институциите и длъжностните лица са длъжни да се явяват пред народните представители в комисии и да предоставят пред тях изисканата им информация, но има случаи, в които това не се случва на практика. Така се нарушават и Правилника за организацията, и Конституцията, като се пречи и на дейността на Народното събрание

В член 80 на Конституцията е записано:

„Длъжностните лица и гражданите, когато бъдат поканени, са длъжни да се явяват пред парламентарните комисии и да им предоставят исканите от тях сведения и документ.“

А член 26, алинея 1 от правилника гласи:

„Държавните органи и длъжностните лица от държавната и общинската администрация и гражданите са длъжни да предоставят при поискване всички сведения и документи, както и становища, необходими за дейността на постоянните комисии.“

Бачийски е убеден, че Конституцията и правилникът в момента не се спазват, защото няма предвидени санкции за лицата и органите, които ги нарушават. Примери в това отношение могат да бъдат дадени много, като едни от последните касаят комисията, която проучваше казуса „Росенец“ в предишния 46-и парламент. Тогава депутатите извикаха пред тях да се яви и да им предостави сведения и документация кметът на Бургас Димитър Николов, но той не го направи. Същото се случи и когато поканиха Ахмед Доган. Нито за Николов, нито за Доган последва някаква санкция от това, че те не изпълниха волята на народните представители от временната комисия.

При дебатирането на предложението на Бачийски в пленарната зала именно от ГЕРБ и от ДПС „скочиха“ срещу него. Дали защото те ще бъдат най-засегнати, ако то бъде прието?

А самото предложение предвижда при първо нарушение да бъде налагана санкция в размер на 2000 лева. При повторно глобата да бъде 5000 лева.

Бачийски е убеден, че приемането на това предложение за налагане на санкции при неизпълнение ще изпълни със смисъл работата на комисиите и те реално ще могат да започнат да функционират ефективно, като се снабдяват с необходимите документи и сведения. Могат да се приложат в много случаи, например – комисията по енергетика иска документи от Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/, за да провери дали повишаването на цените на тока е правилно, или не. И ако те не ги предоставят, се налага санкция за това или за неявяването на член на комисията.

Бачийски казва, че това е малко иновативно за нашата страна, защото до момента не е предлаган подобен подход въпреки, че в много страни по света има предвидени подобни санкции. Разбира се това може би няма да се хареса на определени органи и лица, но е добра отправна точна за по-прозрачно управление.

Това предложение е толкова важно и защото ще спомогне да се преборят безобразията в държавата и да се подобри прозрачността при разходването на публични средства. По този начин ще може да спре или ограничи ширещата се корупция, като се въведе този механизъм за прозрачност и взаимен контрол между държавните органи и институции, които ще подсили имунната система на държавата и ще работи в полза на обществото независимо кой е на власт.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments