Бъдещето на Бузлуджа: Стратегия за опазване и възстановяване на емблематичния паметник

Министърът на културата и Областният управител на Стара Загора обсъдиха стратегията за опазване и функционално използване на емблематичната сграда на връх Бузлуджа

1
68
Бузлуджа
Бузлуджа. Снимка: Христо Камбуров

На 13 август 2024 г. в Министерството на културата се проведе важна работна среща, посветена на бъдещето на емблематичната сграда на връх Бузлуджа, известна като „Дом паметник на БКП“. В срещата участваха министърът на културата Найден Тодоров, областният управител на Стара Загора Методи Марков и главният секретар на министерството Тодор Керанов. Основната тема на дискусията беше състоянието на сградата и разработването на концепция и стратегия за нейната бъдеща функционалност.

Основни теми и решения от срещата

Една от ключовите точки на срещата беше необходимостта от урегулиране и уеднаквяване на статута на държавните имоти, попадащи в обхвата на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. В момента липсва възможност за пълноценно управление на тези имоти, което води до затруднения в осигуряването на тяхната ефективна поддръжка и опазване.

По предложение на областния управител Методи Марков беше взето решение за организиране на четиристранна работна среща на експертно ниво между Министерството на земеделието, Министерството на културата, Областната администрация Стара Загора и Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. Целта на тази среща ще бъде изработване на работна карта за постигане на обсъдените цели, концепция и стратегия за бъдещото управление на сградата.

Безопасността на сградата на Бузлуджа – ключов приоритет

Въпросът за безопасността на „Дом паметник на БКП“ беше също разгледан по време на срещата. Сградата, построена през 1975 г., не отговаря на съвременните норми за земетръсоустойчивост и има видими конструктивни проблеми. В резултат на това РДНСК-Стара Загора е издала становище за непригодност за посещения. Министърът на културата заяви, че докато не се проведе актуално конструктивно обследване и не се изготви доклад за функционалната и експлоатационната пригодност на сградата, тя ще остане затворена за външни посетители.

Бъдещето на „Чинията“ на Бузлуджа

Общината на Казанлък е изразила намерение да поеме управлението на сградата, но това може да се осъществи едва след завършване на експертните оценки и изясняване на експлоатационните качества на обекта. Държавата, в лицето на областния управител, не е сключвала договорни отношения с частни лица, НПО или търговски дружества по отношение на набиране на целеви средства за дейности, свързани с „Дом паметник на БКП“ на връх Бузлуджа.

Работната среща очерта важни стъпки за бъдещото опазване и използване на сградата, като безопасността и функционалността ще бъдат ключови приоритети в разработването на стратегията за Бузлуджа.

Голяма Богородица: Ден на вяра, традиции и благословия

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Богдан
Богдан
4 месеци по-рано

Защо никъде в статията ви не споменавате Фондация Бузлуджа, които активно работеха по проблемите с паметника? Но бяха заприщени от община Стара Загора?

Още повече, че пишете статията няколко дни след края на организирания от тях четвърти годишен фестивал с цел събиране на средства и обществена инициатива за поддръжка на чинията.