България заема първото място в Европейския съюз /ЕС/ по смъртност от сърдечно-съдови заболявания. Това показва статистика, която обхваща периода от 2017 до 2019 година, предаде „БНТ“. Именно сърдечно-съдовите заболявания са причината всяка година у нас да загиват средно 160 на 100 000 души население, които са над 65-годишна възраст.
В същото време всеки пети гражданин на страната страда от сърдечно-съдови заболявания или от диабет. Но това се неглижира от хората и води до още по-тежки диагнози като сърдечна недостатъчност, инфаркт или инсулт.
Председателят на Дружеството на кардиолозите в България проф. Асен Грудев обясни, че това не е само здравен, но и икономически проблем, защото се губи работна сила и се допринася за разрастването на демографската криза у нас. Губят се хора, които са ценни за обществото, а България губи вътрешен продукт.
Страната ни оглавява класацията на Общността и за хора под 65-годишна възраст, които страдат от сърдечно-съдови заболявания. Затова профилактиката трябва да започне още от ранна възраст. Това трябва да се случи през петата или шестата декада. Но реално бомбата е заложена още в ранна възраст. Затова е важно да се храним правилно и да имаме достатъчно движение, както и здравна култура.
Сред основните фактори за сърдечно-съдовите заболявания са високото кръвно налягане и тютюнопушенето. Следват наднорменото тегло и затлъстяването, както и високия холестерол и диабетът. Рискови фактори са и стресът, недостатъчната консумация на плодове и зеленчуци и употребата на по-големи количества сол.