България е на трето място в Европейския съюз по смъртност от COVID-19

0
53
Проф. Костадин Ангелов
Проф. Костадин Ангелов. Снимка: Скрийншот от видео на БНТ

Най-осезаемият натиск върху лечебните заведения е в столицата, Бургас, Варна и Шумен, отчете министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов по време на редовния брифинг днес. Според него най-големият натиск е върху човешката психика, но успокои с твърдението, че здравната ни система е подготвена за реакция при кризи.

През изминалите 2 седмици има ръст на заразените с COVID-19, като в последните дни има пик на случаите в третата вълна на пандемията, посочи министирът. Той прогнозира, че през идните седмици ситуацията ще се нормализира, благодарение на увеличаващия се брой имунизирани граждани.

Страната ни е на трето място по смъртност в Европейския съюз (ЕС) и на първо място на Балканите с 21 починали на 100 000 население, коментира доцент Ангел Кунчев. По думите му на база на двуседмичната заболеваемост, България е на 5-о място в ЕС със 730 на 100 000, на второ място на Балканския полуостров. Най-засегнатите държави са Полша и Естония с повече от 1000 болни на 100 000.

Хоспитализраните са много повече, отколкото през ноември и декември, разкри още доц. Кунчев. Причината за това е спецификата с британския вариант на COVID-19 – хората са с по-остра дихателна недостатъчност и по-голяма нужда от болнично лечение. На база високата хоспитализация обаче смъртността е по-ниска спрямо втората вълна у нас. Според него този щам не е по-смъртоносен, а по-заразен.

Доцент Кунчев заяви, че трябва да се намери балансът между физическото и психическото състояние на хората, между отварянето и затварянето, между подготовката и готовността на системата на здравеопазването.

Същвременно директорът на най-голямата спешна болница у нас „Пирогов“ проф. Асен Балтов коментира, че горе-долу колкото се приемат, почти толкова се и изписват от лечебното заведение. Той смята, че в Кюстендил вече няма осезаема нужда за хоспитализация, както в Силистра. Според него вече има области, където пикът е минал и сега се намират в плато. Очакванията са до 11 000 настанени в болница и до 850 души в интензивните структури. Кислородните инсталации и системи са проверени и работят, няма недостиг на кислорд.

Към вчерашна дата е било съобщено за общо 1442 нежелани реакции при ваксинация, от които за „Moderna“ – 108, „Pfizer“ – 332, „AstraZeneca“ – 1002. Най-много сигнали има за локални реакции и грипоподобна симптоматика. При векторните ваксини температурата е по-висока и болки в мускулите. Те обаче минават до 24 часа, като по-рядко – до 48 часа, съобщи директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments