България не е събрала 625 млн. евро приходи (11%) от данък добавена стойност през 2017 г., показват данните от доклад, публикуван от Европейската комисия днес. Страната ни се нарежда между Португалия и Белгия по процент неприбран ДДС, като нивото е средно за целия Европейски съюз.
Общо държавите в ЕС не са събрали 137 млрд. евро приходи от данъка върху добавената стойност.
В сравнение с предишни години разликата между дължимия и събрания ДДС е по-малка, но все още е сериозна, се посочва в съобщението на комисията.
С разликата между дължимия и събрания ДДС се измерва ефективността на мерките във всяка държава за прилагане и спазване на правилата, като по този начин се прави оценка на пропуснатите приходи заради данъчни измами, избягване на данъци, несъстоятелност, финансова неплатежоспособност и погрешно определяне на размера на дължимия данък, пояснява комисията.
Най-голямата разлика между дължимия и събрания ДДС е отчетена в Румъния – 36% несъбрани приходи от ДДС за 2017 г., следвана от Гърция (34%) и Литва (25%). Най-малка е разликата в Швеция, Люксембург и Кипър, където несъбраните приходи от ДДС са средно един процент. В абсолютно изражение най-голямата разлика между дължимия и събрания ДДС е отчетена в Италия – 33.5 млрд. евро.
Показателите при отделните държави все още се различават съществено. Несъбраните приходи от ДДС са намалели в 25 държави и са се увеличили в три. Малта отчита спад от седем на сто, Полша от шест на сто, Кипър – с четири процента. Резултатите на Словения, Италия, Люксембург, Словакия, Португалия, Чехия и Франция показват намаление на разлика между дължимия и събрания ДДС с над два процента. Тази разлика силно нарасна в Гърция (2.6%) и Латвия (1.9%), и малко – в Германия (0.2%).
В номинално изражение разликата между дължимия и събрания ДДС е намаляла през 2017 г. с 8 милиарда евро и достига 137.5 млрд. евро, като това намаление е сходно с отчетеното през 2016 г. – 7.8 млрд. евро. През 2017 г. разликата между дължимия и събрания ДДС е била 11.2% от общите приходи от ДДС в ЕС в сравнение с 12.2% през предходната година, се посочва в съобщението.