България можела да блокира Северна Македония за ЕС по всяко време

0
192
Скопие, Северна Македония. Снимка: magdica/Pixabay
Скопие, Северна Македония. Снимка: magdica/Pixabay

Страната ни разполага с инструменти, които може да използва, за да спре влизането на Северна Македония в Европейския съюз във всеки един момент от преговорите, заяви пред Би Ти Ви зам.-министърът на външните работи Георг Георгиев. Според него те могат да бъдат използвани, ако Северна Македония не изпълнява условията на договора за добросъседство или „отново се опита да злоупотреби с историята“.

Ако няма възражения от страните-членки началото на преговорите на Скопие с Европейския съюз трябва да започнат на 17 октомври.

Георгиев сподели притеснението си от това, че има забавяне по отношение на изчистването на спорните моменти в историята на двете страни.

Той визира седмата среща на смесената българо-македонска комисия за исторически и образователни въпроси, провела се на 12 септември, която беше определена като „най-безплодната„, но не и „най-спокойната“, откакто започнаха заседанията. „Никога не сме казвали, че нашата подкрепа е даденост“, отбеляза зам.-министърът.

Коментирайки вчерашните консултации при президента по темата, Георгиев посочи, че има единна позициите между отделните партии в правителството за Северна Македония. След разговорите премиерът Бойко Борисов призова политиците в Скопие да разберат, че евроинтеграцията зависи от тях, и не бива да продължават с „убийствената война“ на пропагандата.

На срещата не се чуха коментари, че България няма да подкрепя дата за преговори за членство на Северна Македония.

Външният министър Екатерина Захариева каза, че София би трябвало да гласува „за“, но тази подкрепа може и да се промени в хода на преговорите по отделните глави. Нужен е напредък на работата на комисията, но не само на хартия, а и действителна промяна на учебниците и „спиране на враждебните действия“ от страна на Скопие, каза тя. „България винаги е подкрепяла перспективата за Западните Балкани“, добави тя, но с уточнение, че за целта е нужна „хоризонтална рамка и непозволяване на напредък по всяка глава, ако договорът не се изпълнява“. Участниците в срещата се обединиха около идеята да се търси начин резултатите от работата на комисията да залегнат в преговорите с ЕС.

Борисов, Каракачанов и Захариева уточниха, че на консултативната среща не са взети конкретни решения, но предстои да се изготви позиция на България за евроинтеграцията на Северна Македония и за сегашния напредък в изпълнението на Договора за добросъседство и това да се случи още тази седмица.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments