В България се работи по много проекти, които ще спомогнат за нейната иновация и дигитализация в туризма. Това заяви генералният секретар на Световната организация по туризъм към ООН Зураб Пололикашвил по време на онлайн среща с вицепремиера и министър на туризма Марияна Николова. Според него както за тях, така и за нашата страна е от изключително значение да бъде даден рестарт на туризма. От думите му стана ясно, че е важно границите да бъдат отворени не само в рамките на Европейския съюз, но и за третите страни. Марияна Николова коментира от своя страна:
„Ценим високо Вашата активна дейност и политиките на организацията, насочени към устойчивост, иновации, инвестиции и дигитална трансформация на сектора. Подкрепям усилията на Световната организация по туризъм за справяне с последиците от пандемията в областта на туризма чрез множество нови и иновативни проекти, инициативи и постоянната подкрепа, оказвана на държавите членки“.
От своя страна Зураб Пололикашвили заяви, че нашата страна му е много близка и я е посещавал многократно. По време на разговора СОТ са информирали, че имат готовност да окажат финансова подкрепа за справяне с последиците от COVID-19 в сектора. Тези средства са предвидени за икономическо възстановяване, промотиране и изграждане на капацитет. Вицепремиерът ни припомни:
„По-рано този месец е издигната кандидатурата ни за подновяване на членството на България в Изпълнителния съвет за периода 2021 и 2025 година. Това е свидетелство за категоричната ни воля да засилим нашия взаимен диалог и да разширим връзките си за реализиране на нови възможности за общи инициативи и начинания.“
По думите ѝ основен приоритет на страната ни ще бъде формулирането и подкрепата на политики, които са насочени към трансформиране на индустрията в пост-COVID реалността. Тя ще е на базата на устойчивост, иновации, инвестиции и конкурентоспособност. Министърът на туризма уточни, че ще се продължи с подкрепянето на успешните проекти на организацията в областта на образованието като Академията на СОТ. Тя е насочена към създаването на хармонизирани стандарти за оказване на съдействие на туристите в спешни и извънредни ситуации като формиране на Международен кодекс за тяхна защита.