Полицията е установила 61 „финансови мулета“ и 39 неправомерни транзакции за 1 032 238 евро и 326 023 долара, съобщиха от МВР.
През ноември ГДБОП, Специализираната прокуратура и Българската асоциация на банките взеха участие в международната операция „Европейска седмица, посветена на превенция и провеждане на арести на „финансови мулета“. Тя беше организирана от Европейския център за борба с киберпрестъпления при Европол и координационният орган на ЕС за съдебно сътрудничество – Евроджъст, партньор е Европейската банкова асоциация.
Спецакцията е била реализирана в 31 страни – Украйна, САЩ, Обединено Кралство, Швейцария, Норвегия, Молдова, Австралия, Швеция, Испания, Словакия, Словения, Румъния, Португалия, Полша, Холандия, Малта, Люксембург, Литва, Латвия, Италия, Ирландия, Унгария, Германия, Гърция, Финландия, Естония, Дания, Чехия, България и Белгия. Констатирани са над 3833 „финансови мулета“ и 386 души, които са ги набирали, задържаните са 228 души.
Най-малко 4700 души са станали жертва на престъпленията им. Започнати са 1025 разследвания. Голяма част от тях все още не са приключили. Над 650 банки, 17 банкови асоциации и други финансови институции са оказали съдействие за докладването на 7520 неправомерни транзакции, в които са използвани „финансови мулета“, предотвратявайки щети за 12,9 милиона евро.
Българските власти са разкрили 61 „финансови мулета“ и 44 жертви на престъпната дейност. Констатирани са 39 неправомерни транзакции на обща стойност 1 032 238 евро и 326 023 долара.
Действията от 25-29 ноември са част от оперативния план за действие за 2019 г. в подприоритетна област „Кибератаки“, в рамките на новия политически цикъл на ЕС за борба с тежката и международна организирана престъпност (ЕМРАСТ).
„Финансовите мулета“ са съвременен феномен, от който се възползват организираните престъпни групи, занимаващи се с извършване на киберпрестъпления с финансов характер, за усвояване или изпиране на неправомерно трансферирани финансови средства. Данни Европол показват, в 90% от случаите на „финансови мулета“ е имало предшестваща киберпрестъпна дейност.