България все още оглавява класацията за най-ниски доходи в Европа

0
271
Пари, жилище, ипотека, кредит
Пари. Снимка: Pixabay

България продължава да води в класацията за най-ниска минимална работна заплата в страните от ЕС. Два пъти годишно „Евростат“ публикува информация за размера на националната минимална работна заплата. Тя отразява положението към 1 януари и към 1 юли на всяка съответна година. Поглед върху последните данни показват, че въпреки вдигането на минималната осигурителна ставка от 1 януари тази година заплатите у нас продължават да са най-малки за целия Съюз. Приравнени в евро се оказва, че през януари 2020 година минималните работни заплати в държавите—членки, варират между 312 евро и 2142 евро на месец. Елементарна сметка показва, че тазгодишното увеличение ще направи българинът „по-богат“ с  20,24 евро на месец

„В сравнение с януари 2010 г. минималните работни заплати (изразени в евро) през януари 2020 година са по-високи във всички държави—членки на ЕС, въвели национална минимална работна заплата, освен в Гърция, където тази стойност е с 12% по-ниска (кумулирана в продължение на 10 години, при среден годишен темп на промяна от-1,3%). Между януари 2010 година и януари 2020 година средният годишен темп на промяна на минималните работни заплати е най-висок в Румъния (12,5 %) и Литва (10,1 %). Освен това значително увеличение е отбелязано в България (9,8%), Естония (7,7%), Чехия (6,7%), Полша (6,6%) и Словакия (6,5%)“

Макар увеличението на доходите ни да е едно от най-големите в Европа, България продължава да е най-добрият пример за лош пример. В рамките на това събиране на данни, държави—членки на ЕС могат да бъдат класифицирани в три групи въз основа на равнището на техните национални брутни месечни минимални работни заплати, изразени в евро. Група 1, в която националните минимални работни заплати към януари 2020 г. са по-ниски от 500 евро на месец.

„Техните национални минимални работни заплати варират от 312 евро в България до 487 евро в Унгария.“

Група 2, в която националните минимални работни заплати са най-малко 500 евро, но под 1000 евро на месец. Тук влизат Хърватия, Чехия, Словакия, Естония, Литва, Полша, Португалия, Гърция, Малта и Словения. И група 3, с минимално трудово заплащане с минимална стойност над 1000 евро на месец. Сред държавите—членки на ЕС, в тази група са Испания, Франция, Германия, Белгия, Нидерландия, Ирландия и Люксембург. Националните минимални работни заплати в тези държави варират от 1050 евро в Испания до 2142 евро в Люксембург.

Разликата в равнището на минималните работни заплати в отделните държави обаче е значително по-малка, ако се отчетат различията в ценовите равнища.

Данни за минимална покупателна стойност
Данни за минимална покупателна стойност. Снимка: Евростат

На база използването на паритети на покупателната способност (ППС за разходите на домакинствата за крайно потребление) както може да се очаква, след корекцията за отчитане на разликите в равнищата на цените, различията между държавите намаляват. Оформят се отново две групи: Група 1, в която националните минимални работни заплати са под 1000 СПС, с представители Латвия, България, Естония, Словакия, Чехия, Хърватия, Унгария, Португалия, Гърция, Румъния, Литва и Малта. И група 2, в която националните минимални работни заплати са най-малко 1000 2СПС. Ето как от „Евростат“ обясняват феномена:

„Държавите — членки на ЕС, от група 1 с относително ниски минимални работни заплати в евро обикновено са с по-ниски ценови равнища и съответно относително по-високи минимални работни заплати, когато са изразени в стандарти на покупателната способност (СПС). От друга страна, държавите членки от група 2 с относително по-високи минимални работни заплати в евро обикновено са с по-високи ценови равнища и съответно минималните работни заплати в СПС често са по-ниски. Тази корекция за отчитане на ценовите равнища донякъде смекчава значителните разлики между трите отделни групи държави-членки, които бяха определени въз основа на размера на минималните работни заплати, изразени в евро.“

Различията в равнищата на минималните работни заплати между държавите—членки на ЕС, намаляват от съотношение 1:6,9 до съотношение 1:2,9 при изразяване в СПС. Което означава, че от съотношението най-високата минимална работна заплата да е 6,9 пъти по-висока от най-ниската, изразени в евро, като покупателно стойност на домакинство съотношението феноменално се стопява до стойности най-високата минимална работна заплата да е само 2,9 пъти по-висока от най-ниската, изразени в СПС.

Минимална работна заплата в ЕС
Минимална работна заплата в ЕС. Снимка: Евростат
Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments