Българин e открил нова близка екзопланета

0
149
Космос
Снимка: Pixabay

Български астроном е открил нова екзопланета със скалиста повърхност. Свръхземята „Gliese 486b“ е разположена на 26 светлинни години и е подходяща за потвърждение и анализ на атмосферата й от бъдещите космически мисии. Откритието е било дело на доктор Трифон Трифонов, който е астроном от Института по астрономия „Макс Планк“ в Хайделберг и е бил възпитаник на Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщиха от пресцентъра на висшето училище.

През последния четвърт век астрономите са открили хиляди екзопланети. Планети, които обикалят по орбита около други звезди. Но едва малка част от тях са доказано скалисти планети, защото имат твърда повърхност и маса от порядъка на тази на Земята. Учени от консорциума „CARMENES“, който включва 11 изследователски институции от Германия и Испания, са представили ново проучване. Те са съобщили за откриването на нова скалиста екзопланета в орбита около близката звезда „Gliese 486“.

Звездата „Gliese 486“ е звезда от типа „червено джудже“. Това означава, че е много по-малка и по-хладна от Слънцето. Новооткритата планета е около 30% по-голяма по размери на нашата планета. Тя обикаля около своята звезда по кръгова орбита за едва 1,5 дни, защото се намира на екстремалната близост до своята звезда. Температурата на „Gliese 486b“ е около 430 градуса по Целзий. Повърхността й прилича на Венера, защото има горещ и сух пейзаж, осеян с реки от лава. Макар че „Gliese 486b“ не е пригодена за живот, какъвто ни е познат на Земята, откритието има изключителна научна стойност, защото планетата е запазила част от първоначалната си атмосфера. Доктор Трифонов споделя:

„Gliese 486b“ е една от малкото екзопланети, която може да ни помогне да разберем състава на първичните планетни атмосфери и да се предостави важна информация за произхода и еволюцията на планетите от земен тип. Резултатите ще ни помогнат да разберем в каква степен скалистите планети могат да задържат своята атмосферата, от какво са изградени и как влияят върху спектралното разпределение на излъчената от тях енергия“.

Астрономът разяснява, че с доктор Хосе Кабалеро е част от екипа на консорциума „CARMENES“. Целта му е да се следят около 350 звезди от типа „червени джуджета“, в търсене на потвърждения за наличие на маломасивни екзопланети в орбита около тях. Откритите по такъв начин планети ще бъдат първите изследване с космическите телескопи на бъдещето, сред които е и космическият телескоп „Джеймс Уеб“ на НАСА.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments