Варненският апелативен съд потвърди решението на Окръжен съд–Варна, с което е допуснато изпълнение на Европейска заповед за арест по отношение на българин с цел наказателно преследване. Спорът се фокусира върху мястото на извършване на престъплението и коя държава трябва да бъде компетентна за неговото разследване и съдебно преследване, съобщиха от правното ведомство.
Според информацията, предоставена от Варненския апелативен съд, българският гражданин Никола Б. е обвинен в участие в организирана престъпна група, специализирана в измами и компютърни престъпления. Германските власти издават Европейска заповед за арест с цел наказателно преследване на този случай.
Основното разногласие във въпроса се отнася до това къде точно е извършено престъплението и коя държава следва да го разследва. Представителят на Апелативната прокуратура приема, че измамата е завършена на мястото на осъществяване на имотната вреда в Германия, където са станали банковите преводи. Защитата се аргументира, че няма доказателства за ощетени германски граждани и че Никола не е директно участвал в манипулирането с финансови средства, а само е предлагал продукти, принадлежащи на дружеството, за което работи.
Апелативният съд обаче съобразява обвинението, че 28-годишният българин е бил част от организирана престъпна група и че съгласно описанието в Европейската заповед за арест, той е осъществил 40 депозита на стойност 328 951 евро чрез телефонни разговори. Срещу него няма водени досъдебни производства в България за съответните деяния.
Съдът счита, че за цялостно и ефективно разследване, предимство следва да се отдаде на юрисдикцията на издаващата държава /Германия/, където са започнати наказателни производства и жертвите на деянията са предимно германски граждани. Там са събрани доказателства и България е гарантирала възможността българският гражданин да бъде върнат в родината си след изтърпяване на евентуално наказание.