Институтът за пътна безопасност проведе анкета, която разкрива притеснителни тенденции в управлението на пътната безопасност в България. Проучването, проведено между 10 и 30 септември сред 192 души от Северозападна България, подчертава значението на техническите средства за контрол (камери) върху движението по пътищата. Високорисковите области, идентифицирани от Института – Русе, Ловеч, Монтана и Варна – се открояват със значително по-голяма вероятност за тежки пътнотранспортни произшествия.
Резултатите от анкетата показват, че 86% от участниците смятат, че правителствената политика е прекалено насочена към полицейския контрол и глобите, вместо да се поставя акцент върху ефективното управление и поддръжка на пътната инфраструктура. Тази стратегия създава впечатление, че пътната безопасност се използва предимно за генериране на приходи, вместо като мярка за намаляване на инцидентите и подобряване на условията за безопасно движение.
Анкетата подчертава и значителни недостатъци в управлението на инфраструктурата, като показва, че голяма част от гражданите смятат, че системата за пътна безопасност не отговаря на съвременните нужди за мобилност. Въпреки нарастващото движение на чуждестранни автомобили в страната, България продължава да се фокусира върху наказанията, вместо да инвестира в подобрения на пътната мрежа и безопасността.
Изследователите от Института за пътна безопасност настояват за сериозни реформи, които да поставят обществения интерес на преден план. Според тях е необходимо системата да се пренасочи от налагане на санкции към истински мерки за подобряване на инфраструктурата и безопасността. Само с такъв подход страната може да постигне по-голяма ефективност в мобилността и значително намаляване на пътните инциденти.
На 23 октомври Институтът за пътна безопасност, съвместно с община Русе, ще проведе форум „Свързаност 2025: в рамките на безопасна мобилност“, който ще разгледа тези важни въпроси и ще предложи решения за бъдещето на пътната безопасност в България.
Жители на село Ралево: Цигански тартор и хайката му тормозят всички, а никой не взима мерки
[…] […]