На министерската конференция на държавите от Залцбургския форум, австрийският вътрешен министър Герхард Карнер даде висока оценка на сътрудничеството с България и подчерта значителния принос на страната за охрана на външните граници на Европейския съюз.
По време на работните сесии българският министър на вътрешните работи Калин Стоянов акцентира върху значението на ефективното използване на сътрудничеството между държавите.
„Ефективното използване на инструментите за сътрудничество е от съществено значение за адекватния отговор на предизвикателствата, пред които се изправяме ежедневно“, заяви той. Стоянов подчерта необходимостта от обмен на навременна и достоверна оперативна информация и изтъкна ролята на съвместната работа с трети страни.
Министър Стоянов се спря и на актуалната тема за миграцията, като открои подготовката за прилагане на новия Пакт за миграция и убежище – амбициозна и комплексна задача.
„За държавите на външна граница предизвикателствата са още по-големи, защото поемат основната отговорност за изграждане на адекватен капацитет и за изпълнението на скрининга и граничните процедури“, отбеляза той.
Стоянов призова за намиране на иновативни решения за превенция на незаконната миграция, борба с мрежите за контрабанда на мигранти и повишаване на ефективността на връщанията. Той подчерта и приноса, който регионалните инициативи за засилено сътрудничество могат да имат в приоритетни области за сигурност на Шенгенското пространство като цяло.
В изказването си за сътрудничеството в областта на противодействието на нелегалната миграция, министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер даде висока оценка на сътрудничеството с България и отбеляза приноса на страната за охрана на външните граници на ЕС и ограничаване на миграционните потоци към Австрия.
По време на участието си в работната сесия, посветена на сигурността в Дунавския регион, България, като координатор на Приоритетна област 11 „Сигурност“ на Дунавската стратегия заедно с Германия, настоя за споделен отговор на предизвикателствата в областта на сигурността.
„През годините засилихме нашето взаимодействие в борбата с корупцията, сигурността на документите за самоличност, борбата с трафика на хора, трафика на наркотици, хибридните заплахи, подобряването на контрола по речните пристанища и др. По този начин допринасяме за устойчивото развитие на региона“, подчерта министър Стоянов.
Стоянов отбеляза необходимостта от продължаване на работата за сближаване на националните правни рамки и практики в контекста на дигитализацията, за да бъдат адресирани различните аспекти на киберзаплахите, свързани с агресията на Русия срещу Украйна. В този смисъл вътрешният министър потвърди готовността на специализираното киберзвено на МВР да продължи редовния контакт с украинските си колеги, като оказва необходимата подкрепа.
Залцбургският форум продължава да бъде важна платформа за сътрудничество и обмен на добри практики между държавите от Централна и Източна Европа в областта на вътрешната сигурност и миграцията.
Майка от Мездра търси спешна помощ: Помогнете на Деси да се излекува и да бъде с дъщеря си