България и Румъния с общ учебен проект в образованието

Съвместният проект между България и Румъния, подкрепен от ОИСР и Европейската комисия, цели да трансформира учебните програми

0
57
Проф. Галин Цоков
Проф. Галин Цоков. Снимка: МОН

България и Румъния обединяват усилия в иновативен проект, насочен към модернизация на учебните програми в прогимназиален етап, съобщиха от Министерство на образованието /МОН/. Проектът, подкрепен от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/ и Европейската комисия, има за цел да създаде учебни програми, които да поставят по-голям акцент върху практическите умения и компетентностите на учениците. Това нововъведение се очаква да донесе значителни промени в образователните системи на двете държави, като създаде условия за обучение, адаптирано към нуждите на съвременния свят.

По време на официалното представяне на проекта министърът на образованието проф. Галин Цоков подчерта, че новите учебни програми ще дадат възможност за по-голяма интеграция на знанията, като освободят време за практическа работа в клас.

„Проектът е насочен към изграждане на компетентностно ориентирани програми, които ще определят рамките на уменията, които учениците трябва да усвоят“, посочи проф. Цоков. Той добави, че една от целите е да се изградят мрежи от учители, които използват нови методи и ресурси за преподаване, свързани със съвременни подходи към учебните програми.

Румънският заместник-министър на образованието Богдан Кристеску приветства проекта, като заяви, че това партньорство е отлична възможност за обмен на добри практики и опит в реформите на образователните системи. Той подчерта, че качественото обучение на учителите, дигитализацията и подходящата инфраструктура са ключови фактори за успешна реформа в образованието.

„Това е възможност да изградим конкурентоспособност и увереност у младите хора в динамичния свят на днешния ден“, добави Кристеску.

Проектът ще се изпълнява от ОИСР чрез техническа подкрепа от ЕС и ще включва разработване на нови подходи за преподаване и оценяване, съобразени със съвременните нужди. Важна част от инициативата ще бъде преразглеждане на рамката на учебните програми, с цел намаляване на фактологическото натоварване и поставяне на акцент върху практическите компетенции и критичното мислене.

Сред основните дейности по проекта е създаването на ресурси, които да подпомагат учителите в прилагането на новите подходи. В допълнение, в училищата ще се изградят професионални общности, които да насърчават преподавателите да използват и обменят иновации в образованието. Ще бъдат организирани и срещи с учители, институции на централно и регионално ниво, синдикати и експерти, за да се обсъдят конкретни мерки за подобряване на съществуващите процедури и регулации, свързани с разработването и мониторинга на учебните програми.

Това сътрудничество между България и Румъния отваря нови хоризонти за образованието в региона и предлага един интегриран, практически насочен подход, който цели да отговори на нуждите на съвременните ученици и обществото като цяло.

Политическо бездействие: Замразени заплати за учители, военни и полицаи?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments