България на прага към Шенген и еврозоната: Коментар на Румен Гълъбинов пред Искра.бг за перспективите и предизвикателствата

0
244
Пари, евро, лев
Пари, евро, лев. Снимка: Pixabay

През последните месеци България демонстрира значителен напредък по пътя към интеграция в ключови европейски структури – Шенгенското пространство и еврозоната. Тази статия разглежда текущото положение на страната ни и потенциалните икономически последствия от тези промени.

Присъединяването към Шенген е един от основните приоритети на правителството, а присъединяването към еврозоната е планирано за 1 януари 2025 г. Тези инициативи са част от широкомащабен план за укрепване на граничния контрол, въвеждане на антикорупционни мерки и сътрудничество с европейските институции.

По темата разговаряхме с икономиста Румен Гълъбинов. Той каза специално пред Искра.бг:

„Имаме шансове до края на тази година да влезем в Шенген и да сме напълно готови за еврозоната.“

„Вече се забелязват наченки на влизане в леко рецесионно състояние на някои от икономиките в еврозоната. Това неминуемо ще се отрази на българската икономика заради големия износ. Тази година ще продължим да разчитаме на ръст на вътрешното потребление. Трябват ни повече инвестиции, които влизайки в икономиката да носят повече добавена стойност – нови работни места, заплати, осигуровки и данъци. Правителството трябва да работи повече за инвестиции в публични големи проекти, както и в частни такива“, подчерта икономиста.

Така влизането в Шенген и еврозоната ще има значително положително въздействие върху българската икономика, като улесни трансграничната търговия и износа и същевременно увеличи туризма. Според него едно от ключовите предизвикателства пред България в този процес е управлението на инфлацията и бюджетния дефицит. Евентуалното включване в еврозоната налага строги икономически изисквания, които изискват балансиран подход към фискалната политика.

„Важно е как ще повлияе на икономиката отпадането на дерогацията – ще има ли драстично изменение в цените на горивата, защото те влияят много на общото ценово ниво и оттам на инфлацията у нас. Ако се следва разумна фискална политика няма да има проблем с изпълнението на бюджета“, посочи Гълъбинов. В допълнение специалистът подчерта:

„Ще продължи демографската криза, защото още ще се увеличават пенсионерите, за сметка на работещите, а това ще затормози икономическия ни растеж.“

Влизането на България в Шенген и еврозоната е символичен акт към европейската интеграция. Това представлява стратегически ход, който може да донесе значителни ползи за икономиката на страната ни. Въпреки потенциалните предизвикателства, управлението на страната е насочено към постигане на тези цели, които се очаква да имат положителен дългосрочен ефект върху икономическия ни растеж.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments