България обяви три нови защитени територии за опазване на природата си

0
425
Защитена територия
Защитена територия. Снимка: МОСВ

В един значим ход към опазването на природното наследство на България министърът на околната среда и водите Юлиян Попов издаде заповеди за обявяването на три нови защитени територии. Тези територии, обозначени като „Язовир Мрамор“, „Находище на Вагеницова метличина–Вълча поляна“ и „Манастирска стълба“, са избрани за опазване поради тяхното богато биоразнообразие и екологично значение.

Защитена местност „Язовир Мрамор“:

Разположена в землището на село Мрамор, район „Връбница“, Столична община, тази защитена местност покрива площ от 402,876 дка. Предложена от природолюбителите орнитолози Нели Дончева и Леонора Щъркова, целта е опазването на езерна екосистема, която е дом на около 200 ценни и защитени видове птици. Сред тях са Бял ангъч, Лятно бърне и Малък корморан. Защитата включва строги забрани на дейности, които могат да унищожат тази уникална екосистема.

Защитена местност „Находище на Вагеницова метличина–Вълча поляна“:

Тази местност с площ 9,422 дка е разположена в землището на село Вълча поляна, община Елхово, област Ямбол. Обявена е за защитена с цел опазването на застрашения растителен вид Вагеницова метличина, терциерен реликт, чието местообитание е от решаващо значение за оцеляването му. Забраните включват всякакви действия, които могат да нарушат естественото състояние на местообитанието на този рядък вид.

Защитена местност „Манастирска стълба“:

Обхващаща площ от 364,470 дка „Манастирска стълба“ е разположена в землищата на град Велико Търново, село Самоводене, община Велико Търново, и село Първомайци, община Горна Оряховица. Тази защитена местност е обявена с цел опазването на значими гнездови местообитания на застрашени, редки и уязвими скално гнездящи видове птици. Забраните се фокусират върху защитата на тези видове по време на размножителния им период, както и на ограничаване на достъпа до пещери и скални образувания.

Обявяването на тези защитени територии подчертава ангажимента на България към опазването на своето естествено наследство и представлява модел за сътрудничество между държавни институции, местна власт, неправителствени организации и гражданите. Тези мерки не само ще помогнат за защитата на уникалните видове и екосистеми, но и ще насърчат устойчивото използване на природните ресурси, осигурявайки, че бъдещите поколения също могат да се наслаждават и ценят тези незаменими природни съкровища.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments