Петролният терминал край българския бряг в Черно море дълго време беше под руски контрол. В продължение на 25 години руският петрол подхранваше икономическо и политическо влияние в страната.
Само Русия знаеше колко петрол пристига на терминала и контролираше измервателните уреди и охраната.
През последните месеци България постепенно отнема контрола върху терминала Росенец. Страната вече спря доставките на руски петрол през януари и планира да поеме управлението на близкия руски завод „Нефтохим“.
Загубата на контрола върху терминала показва нежелан ефект за Москва от войната в Украйна.
Докато Русия се бори да задържи окупирани украински територии, тя губи позиции на приятелска територия като България. В миналото страната беше силно лоялна към Кремъл, но войната обърна политическите настроения.
България сега внася нула руски газ, след като беше почти изцяло зависима от Москва преди войната. Страната също замени руската компания „Росатом“ с американската Westinghouse за доставки на ядрено гориво.
„Трябва да сме 100% независими от Русия в енергетиката,“ каза бившият премиер Николай Денков.
„Лукойл“ отрича връзките си с Кремъл и настоява, че е частна компания. Въпреки това, „Лукойл“ произвежда почти всички горива в България и управлява 220 бензиностанции в страната.
„Ако премахнем Лукойл, влиянието на Русия в България ще рухне,“ каза Илиян Василев, бивш посланик в Москва.
„Лукойл“ обяви през декември, че обмисля продажбата на „Нефтохим“ заради „несправедливи политически решения“.
Разпадането на руското влияние тревожи хората в Бургас, където „Лукойл“ е най-големият работодател с над 5,000 служители.
„Всяко семейство в Бургас има роднина, който е работил в рафинерията,“ каза кметът на града Димитър Николов.
Българските политици, често разделени, са единни срещу руското влияние. Според Делян Добрев, председател на енергийната комисия в парламента: „Не искаме Лукойл тук.“
България първоначално поиска изключение от забраната на ЕС за руски петрол през 2022 г. Войната обаче промени политическите ветрове в страната.
От януари рафинерията работи само с неруски петрол и намали производството си значително. Повечето руски мениджъри вече са напуснали България.
„Трябва напълно да се освободим от Русия и да изгоним Лукойл,“ каза Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията.
Евробарометър твърди: Увеличава се доверието в Еврозоната сред българите