Парламентарната комисия по здравеопазване в България направи ключова стъпка към реформирането на здравната система, като одобри нов механизъм за контрол върху разходите за онколекарства. Целта на мерките е да ограничат печалбите във веригата на снабдяване и по този начин да оптимизират използването на обществените ресурси.
Законопроектът предвижда въвеждането на таван на цените, на които Здравната каса ще покрива разходите за онколекарства. Това се предполага, че ще предотврати неоправдано завишаване на цените от страна на търговците на едро. В бюджета на Здравната каса за тази година са заложени 910 милиона лева за онколекарства, и се очаква, че новият механизъм ще допринесе за по-рационалното им изразходване.
Изявленията на д-р Емануил Найденов пред „БНР“, председател на „Български лекари за ново здравеопазване“, изтъкват проблеми в сегашната система, където значителни разлики в цените на лекарствата в различните лечебни заведения са резултат от съществуващите законови регулации. Новият законопроект цели да намали тези разлики и да предотврати потенциалните конфликти на интереси, които могат да възникнат, когато едно лице или холдинг контролира, доставката и потреблението на лекарствата.
Очаква се през първите шест месеца от въвеждането на механизма да бъдат спестени около 10 милиона лева от разходите на Здравната каса, без това да се отразява върху джоба на пациентите. Това предполага подобряване на достъпа до лечение и по-справедливо разпределение на ресурсите.
Законопроектът предстои да бъде гласуван окончателно утре, като се надява да внесе яснота и по-голяма ефективност в системата за закупуване и разпределение на онколекарства в страната. С тези мерки, България прави крачка напред към по-справедливо и ефикасно здравеопазване, с фокус върху нуждите на пациентите и разумното използване на обществените средства.