От Българската асоциация за енергийна сигурност /БАЕС/ споделят, че са обезпокоени за бъдещето на енергийния сектор у нас, високите тарифи на електроенергията и нейния дефицит. По този повод Димитър Дойчев, който е представител на обединението, заяви, че са създали онлайн петицията „Отлагане на отказа от въглища до 2049 г. и изготвяне на реалистичен план за преход към ВЕИ“, която всеки, независимо от местоположението си, може да се подпише.
„През 2021 г., миньори и техните семейства събираха подписи за запазване на „Марица Изток“. През септември тази година, същите миньори протестират, когато правителството обяви отказ от въглища до 2030 г. По-късно беше повдигнат отът на недоверие заради сектор „Енергетика“. Въпреки това правителството не слуша гражданите си и се съобразява с ЕС, игнорирайки реалността. Реалността е, че със затварянето на въглени електроцентрали, рискуваме да останем без електроенергия и да сме принудени да я закупуваме от други страни“, споделя Дойчев в писмо, разпространено до медиите.
Той смята, че преходът към възобновяеми енергийни източници е неизбежен и добавя: „За България, където запасите от въглища са достатъчни само за 50-60 години, това е отлична алтернатива. Обаче е необходимо първо да пуснем нови зелени мощности и след това да затворим топлоелектроцентрали. А не обратното. Правителството се задължава да затваря топлоелектроцентралите в обмен на средства от Европейския фонд за развитие, но не предлага алтернативи.“
Целта на асоциацията е да предаде на обществото, че текущата енергийна политика е разрушителна. Това вече не засяга само загубата на работни места за миньорите. Това не е за политици и опозиционери, които се опитват да организират преврат. Това засяга всеки потребител на електроенергия, добавят от обединението.