Имаше време, когато някои скиори може би са гледали отвисоко на планинските курорти в Източна Европа. Те бяха възприемани като евтини, весели и може би малко под стандарта. Но старите стереотипи да се храните в столове в съветски стил, преди да рискувате живота си на разклатен стар лифт, не са в сила от години. В наши дни по-голямата част от източноевропейските ски курорти имат същите безупречно поддържани писти и съоръжения за правене на изкуствен сняг, каквито бихте очаквали да намерите в Алпите, както и лифтови системи, които са значително по-нови и по-бързи от много от откритите в САЩ, пише „National Geographic“.
През цялото време се правят още подобрения. Тази зима в курорта „Яхорина“ в Босна ще бъде открит нов лифт и две нови писти. Нови лифтове се отварят и в Полша, България, Словакия и Словения, докато Черна гора развива ски инфраструктурата си с главоломна скорост – има не по-малко от четири нови курортни бази с десетки лифтове, планирани да бъдат построени около планината Беласица в идните години.
Качеството на тези съоръжения от световна класа се доказва от калибъра на събитията, организирани сега в Източна Европа. Ясна /Словакия/, Кранска гора /Словения/ и Банско /България/ са редовни спирки на веригата за слалом от Световната купа. Преди два сезона се проведе Световното първенство по ски и сноуборд свободен стил в Бакуриани, Грузия. Миналата зима страната беше домакин на етап от първото световно състезание по ски „Freeride World Tour“. Събитието беше счетено за такъв успех, че ще се завърне през следващите три години.
За тези, които обичат да излизат извън пистата, по-рядко населените планински вериги на Източна Европа отдавна са възприемани като неизползвана златна мина. През последните години операциите за каране на „cat“ ски и „heli“ ски се появиха навсякъде в Източна Европа и нейните покрайнини, от Северна Македония до Турция, предлагайки изживявания в канадски стил на наистина отдалечени места, обикновено за по-малка част от цената.
Въпреки цялото това развитие, някои неща за ските в Източна Европа остават непроменени. Първо, въпреки че е невъзможно да се правят обобщения за кухнята на такъв обширен регион, със сигурност ще намерите вкусни алтернативи на алпийските класики като тартифлет /картофи, запечени със сирене, бекон, сметана и лук/ и фондю. Изследването на отличителната планинска култура на всяка страна е огромна част от привлекателността.
Второ, източноевропейските курорти обикновено са по-малки, с по-малко тълпи и по-къси опашки от тези във Франция, Австрия или Швейцария. И последно, но в никакъв случай не на последно място, всичко – от лифт карти до трансфери до хранене на панорамни гледки – обикновено е по-евтино. Често значително по-евтино. Всъщност в тези по-скъпи времена, привлекателността на ски ваканцията в Източна Европа може би никога не е била по-силна. И има много възможности за избор, които да разпалят зимната ви страст към пътешествията.
1. Lynx Freeride, Косово
Прокълнатите планини, които образуват границата между Косово, Албания и Черна гора, се възползват от големите бури, които се въртят край Адриатическо море, и могат да да се образуват над 1 метър и половина сняг на сезон — толкова, колкото в известния японски курорт „Нисеко“. Специалистът по дестинации Линкс Фрийрайд предлага каране на ски с котки, превозване на скиори в модифицирани писти, в огромна зона, простираща се в няколко долини под високия 2656 метра връх Джеравица. Стандартите за безопасност са безупречни, а свежите писти са почти гарантирани.
2. Кранска гора, Словения
Планинските пейзажи на Словения и заради австро-унгарската архитектура често се правят сравнения с Австрия, но еврото в джоба ви отива по-далеч тук. Кранска гора е един от най-известните ски курорти в страната и това, което му липсва като размер, компенсира повече от достъпност. Детските склонове са на пешеходно разстояние от повечето хотели, пистите по-нагоре предлагат приятна комбинация от междинно червено и синьо и има много дейности извън планините, които да занимават децата в компактното село – от ледена пързалка до спускане с шейни, осветени от факли.
3. Яхорина, Босна и Херцеговина
С 52 км писти, Яхорина има повече от достатъчното, за да задържи всеки, който идва за първи път за една седмица. Но начинаещите невинаги искат да прекарат цял ден в учене на каране на ски и заради това места като Яхорина изтъкват. Пистите са само на 50 минути път с кола от центъра на Сараево, който се завърна след разкъсваните от войната 90-те години на миналия век, за да се превърне в една от най-вълнуващите дестинации за градска почивка в Европа. Неговата гама от храни, завладяваща история и оживен нощен живот превръщат престоя в наслада.
4. Банско, България
Разположен високо в Пирин планина в югозападна България, Банско може да се похвали с много терени над 1600 метра. Склоновете предлагат изобилие за всички нива на способности, а градът, макар и не толкова евтин, колкото беше преди, все още е ненадминат за бюджетни вечери. Старият градски център е пълен с механи, докато новият град има достатъчно клубове, за да ви накарат да танцувате до късните часове.
5. Местия, Грузия
В източните покрайнини на Европа, Грузия и нейните кавказки планини винаги са били благословени с невероятни ски терени. През последните години той инвестира сериозно и в своята инфраструктура. Сега има два ски курорта в близост до древния планински град Местия, и двата оборудвани с модерни лифтове. Но поради големия си мащаб околният регион Сванетия все още е най-добре проучен с туристически ски. Върховете наоколо са по-високи от всичко в Алпите, а бурите, които се издигат над Черно море на запад, осигуряват изобилие от мек, прахов сняг.
[…] На този специален ден се отбелязва не само развитието на бойния спорт в световен мащаб, но и съдбоносното в положителен план получаване на пълно признание на кикбокса като олимпийски спорт, станало факт на 30 ноември 2018 г. Това постижение отразява упоритата работа, отдадеността и страстта на всяка национална федерация, спортист, треньор и поддръжник в глобалната общност „WAKO“, разкриват от Българската Конфедерация по кикбокс и муай тай. […]
[…] Българска ски дестинация попадна в престижна класация […]
[…] Българска ски дестинация попадна в престижна класация […]