Българската банка за развитие /ББР/ ще подпомага държавни и общински болници с нова стратегия, насочена към подкрепа на здравеопазването. Министърът на иновациите и растежа, доц. Росен Карадимов, обяви, че банката ще играе ключова роля в изпълнението на публични политики в сектора. Това стана ясно на среща с ръководствата на лечебни заведения с над 50% държавно участие, организирана от Министерството на иновациите и растежа и Министерството на здравеопазването.
Висши официални лица подкрепят новата стратегия
На събитието присъстваха министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева, заместник-министърът на иновациите и растежа Веселина Минчева, заместник-министърът на здравеопазването Добромира Карева, и.д. председател на Надзорния съвет на ББР Деляна Иванова, изпълнителният директор на ББР Илия Караниколов, изпълнителният директор на Фонд „Мениджър на финансови инструменти в България“ Бисер Петков, както и представители на над 100 болници от страната.
Финансови инструменти и програми за подкрепа
Министерството на иновациите и растежа представи възможностите за подкрепа чрез ББР и Фонда на фондовете по европейските програми „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ /ПКИП/ и „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ /ПНИИДИТ/. Деляна Иванова от ББР обясни, че новата програма е насочена към болници с над 50% държавна или общинска собственост, които предвиждат инвестиции в инфраструктура и медицинско оборудване.
Дългосрочно инвестиционно финансиране
Лечебните заведения могат да кандидатстват за дългосрочно инвестиционно финансиране до 90% от инвестициите или одобрената бизнес програма. Средствата ще бъдат използвани за закупуване на медицинска техника и реализиране на ремонтни дейности. ББР предлага и кредитна линия за оборотни нужди за покриване на текущи задължения към контрагенти, което ще подобри управлението на паричните потоци и намали задлъжнялостта в системата.
Енергийна ефективност и дигитализация
Заместник-министър Минчева обяви, че Фонд на фондовете разработва финансови инструменти за енергийна ефективност. Всички болници могат да ползват услугите на Европейските цифрови иновационни хъбове, финансирани по ПНИИДИТ. Програмата за сътрудничество за иновации и трансфер на знания и технологии предоставя безвъзмездна финансова помощ до 30 млн. лв.
Регионално развитие и нови възможности
Болниците ще имат достъп до близо 442 млн. лв. по Програмата „Развитие на регионите“ 2021-2027. Финансовите инструменти ще подпомагат обновяване на медицинска апаратура, ново строителство на здравна инфраструктура, подпомагане на общопрактикуващи лекари и мобилни кабинети за профилактика и информационни кампании. Комбинираната подкрепа с безвъзмездна финансова помощ ще включва до 50% от предоставеното финансиране.
С новата си стратегия Българската банка за развитие затвърждава ангажимента си към подобряване на здравеопазването в България, като предоставя значителни финансови ресурси за модернизация и устойчиво развитие на държавни и общински болници.
Колко е дълъг животът на панелните блокове в България и как може да се удължи?