Цар Гаврил Радомир е една от онези исторически фигури, чиито живот и съдба се отличават с изключителен героизъм и дълбока трагедия. Роден в края на Х век като син на великия български владетел Самуил, той се изявява на бойното поле и в политиката още от млада възраст.
Тези исторически факти се разглеждат в книгата „Българските владетели от VII до XIV век. История на България“, написана от историка д-р инж. Румен Петков. В нея писателят Румен Петков разкрива интересни събития от този период.
В книгата може да се запознаете как Гаврил Радомир остава в историята като спасител на баща си в решаващите моменти на битката при Беласица, но за съжаление управлението му е кратко и завършва с предателство от най-близките му.
Публикуваме целия материал на д-р Петков без редакторска намеса:
„Гаврил Радомир наричан още и Роман е първороден син на цар Самуил и Агата. Роден е в края на 60-те години на Х век. Като престолонаследник придружава постоянно своя баща във военните му походи и получава отлична подготовка във военното дело и управлението. На 14 юни 987 г. проявява сила на характера – застъпва се за своя братовчед в свадата между баща му и неговия брат Арон, докато се водят преговори за мир с Василий II. Конфликтът завършва с унищожаването на целия Аронов род с изключение на сина му Иван Владислав.
Гаврил Радомир участва в битката при р. Сперхей в Тесалия през 996 г., в която и двамата със Самуил са ранени. Синът прикрива тялото на останалия в безсъзнание Самуил с труповете от бойното поле.Преструват се на убити, за да дочакват нощта и се спасяват благополучно.
През 998 г. сключва брак с принцеса Маргьорита – дъщеря на унгарския владетел Геза Унгарски. Ражда им се син – Петър Делян, но бракът се разтрогва по политически причини. Влюбва се в пленената красавица Ирина Каматерос/ Радомирова от гр. Лариса и се жени за нея. От този брак се раждат петима синове и две дъщери.
Гаврил Радомир проявява героизъм в сражението при Беласица. През 1014 г. отблъсква налитащите ромеи, които вече са обградили цар Самуил и заплашват да го убият или пленят. Качва баща си на коня си и го спасява в крепостта Прилеп. При р. Струмица посреща смело един византийски отряд и убива с копието си предводителя му Теофилакт – най-близкия приятел на Василий ІІ Българоубиец. Веднага след смъртта на баща си, Гаврил Радомир е коронясан за цар на България. Василий ІІ е изпълнен с омраза към младият български владетел и през пролетта на 1015 г. напада Битоля, като изгаря до основи царските дворци.
Гаврил Радомир му изпраща писмо, в което обещава ”подчинение и покорност”, но императорът разбира, че обещанията са фалшиви и продължава настъплението като превзема крепостта Мътен. Тогава идва и вестта, че българският цар е убит по време на лов /лятото на 1015 г./ от своя братовчед Иван Владислав – същият, когото Гаврил Радомир така горещо защитава и спасява от екзекуция преди 8 години.“
Очаквайте следващата неделя още исторически факти, свързани с българската история, представени от д-р Румен Петков.
Българската история с Румен Петков: Самуил срещу Василий II – съдбоносната битка при Ключ
[…] Българската история с Румен Петков: Цар Гаврил Радомир… […]