Българската историята с Румен Петков: Кървавият преврат на Коломан II Асен

Узурпация, заговори и бягство – драматичното управление на Коломан II Асен

0
145
Цар Коломан II Асен
Цар Коломан II Асен. Снимка: Румен Петков

Царуването на Коломан II Асен остава една от най-драматичните и краткотрайни епохи в историята на Второто българско царство. Потомък на Асеневата династия, той излиза на политическата сцена чрез заговор и убийство на братовчед си, цар Михаил II Асен. За да затвърди властта си, се жени насилствено за вдовицата на убития цар, но това не му носи нужната легитимност.

Тези исторически факти се разглеждат в книгата „Българските владетели от VII до XIV век. История на България“, написана от историка д-р инж. Румен Петков. В нея писателят Румен Петков разкрива интересни събития от този период.

В книгата може да се запознаете как вместо стабилност, царуването му е белязано от хаос, предателства и междуособици, които довеждат до разпад на подкрепата му сред болярите. Страхът и липсата на стабилна власт принуждават Коломан II Асен да бяга, а малко по-късно е намерен убит при неизяснени обстоятелства.

Как един цар, който поема трона с амбиция и сила, губи всичко само за няколко месеца? Историята на Коломан II Асен е разказ за амбиция, предателства и трагичен край. Публикуваме целия материал на д-р Петков без редакторска намеса:

„Цар Коломан II Асен е първи братовчед на цар Михаил ІІ Асен, син на севастократор Александър /брат на Иван Асен ІІ/, и е пряк потомък на Асеневци. След позорно сключения Регински мир, болярите подготвят заговор срещу цар Михаил II Асен, начело на който застава единственият останал пряк потомък на Асеневата династия, а именно Коломан ІІ Асен. С помощта на придворни и съмишленици от обкръжението в двореца, той организира убийството на своя братовчед. За да легитимира властта си, насилствено се жени за овдовялата царица Анна Ростиславна.

Царуването на Коломан ІІ Асен е кратко – едва за няколко месеца през 1256 г. Той не успява да се задържи по-дълго, понеже страната изпада в междуособици и поредица от заговори. Срещу неукрепналата власт на Коломан ІІ Асен в Търново се надигат силни противници, някои от тях привърженици на убития цар, а други претенденти за престола.

Единият от тях е бащата на царицата – киевският княз Ростислав Михайлович, който се отправя с войска към Търново, за да защити честта на своята все още малолетна дъщеря. Но още преди князът да стигне до столицата, Коломан ІІ Асен бяга от страх. Налага му се да се укрива в различни убежища. Ростислав си тръгва заедно с дъщеря си и с претенциии за короната на България.

Във Видин Ростислав се обявява за цар на България, но управлява само Видинската област и прилежащата околия между градовете Лом и Браничево /дн. Централна Сърбия/. Търновските боляри не го признават за владетел, въпреки силната подкрепа на Унгария, за чиято принцеса Анна Арпад е женен. Търновската аристокрация предлага бившият регент Мицо Асен да поеме престола. Със същата цел от Скопие към Търново тръгва и скопският благородник и български болярин Константин Тих Асен.

Въпреки че все още не е детрониран, Цар Коломан II изпада в немилост и постепенно изгубва всички свои привърженици, вследствие на което е намерен убит.“

Очаквайте следващата неделя още исторически факти, свързани с българската история, представени от д-р Румен Петков.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments