Регионалният исторически музей във Варна среща сериозни затруднения с реставрацията на наскоро откритата уникална статуя на древен общественик от Одесос. Причината е липсата на подходящи помещения, където да се извършат необходимите консервационни дейности.
Това обясни д-р Васил Тенекеджиев, специалист по антична археология към РИМ-Варна. Той посочи, че музеят е принуден да търси временна шатра, в която ценната находка да бъде съхранена и реставрирана през зимата. Това е наложително, за да бъде статуята почистена и подготвена за изложба.
От години реставраторите във Варна работят в неадекватни условия, като използват малки фургони в задната част на музея, поради липсата на подходящо ателие. Тези фургони обаче не са достатъчно просторни, за да поберат статуята на Хермоген и да позволят обработката ѝ от специалисти.
Милен Маринов, директор на отдел „Реставрация и консервация“, обясни, че за подобна работа са необходими специализирани помещения,. За тях е важно да отговарят на строги критерии за вентилация, влажност и осветление. Той допълни, че в сградата на музея се съхраняват и поддържат над 160 000 находки. А РИМ-Варна служи и като основно хранилище за други варненски музеи, които също страдат от недостиг на пространство.
Директорът на музея, д-р Игор Лазаренко, подчерта, че РИМ-Варна е общинска структура. Поради тази причина решението на проблема зависи от местната власт, която не е успяла да намери подходящо решение през последните години. На музея са били предлагани няколко помещения, които обаче не са подходящи за съхранение и реставрация. Например, едно от тях било без електричество, а друго – бивш ресторант в лошо състояние.
Според него реставраторските ателиета са ключови не само за обработката на статуята на Гай Марий Хермоген, но и за бъдещето на целия музей.
Обявиха кога ще започне ремонтът на VI блок на АЕЦ „Козлодуй“