Възможността за кандидатстване и определяне на размера на безвъзмездната финансова помощ за приоритетни инвестиционни проекти на български и чуждестранни компании в преработващата промишленост вече е подробно разписана и представена в методология, разработена въз основа на Закона за насърчаване на инвестициите /ЗНИ/.
Методологията определя ясни и прозрачни критерии, по които настоящите или потенциалните инвеститори могат да определят сами размера на държавна помощ, който ще получат при кандидатстване. Чрез въвеждане на различни параметри те могат предварително да остойностят най-добрата възможност за подкрепа според икономическите параметри на инвестиционния проект, нивото на добавената стойност на икономическата дейност и според региона на неговата реализация.
Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ се определя според действащата Карта на регионалните помощи в Република България и Общия регламент на ЕС за групово освобождаване. Помощта може да достигне до 60% от допустимите разходи за инвестицията в дълготрайни материални и нематериални активи. В чл. 4 от Регламента са определени праговете на помощта, под които не се налага уведомяване на Европейската комисия, като при изпълнение на инвестиция в някои от по-неразвитите региони в страната за период от 3 години, с допустими разходи от 110 милиона евро, таванът на подпомагането може да достигне до 41,25 млн. евро.
Инвестициите по мярката за насърчаване по ЗНИ за компании в преработващата промишленост може да са в машини, съоръжения, сгради и други. Помощта се отпуска след извършване на разходите по инвестицията и постигане на договорените резултати.