Български студенти по право ще имат възможност за специализация в Университета в Залцбург. Това съобщи пред Искра.бг Христина Георгиева, която е действащ адвокат и е поканена да бъде един от лекторите. Самата тя има 14-годишна история с висшето училище. През 2007 година е била 3-ти курс студент по право в Университета за национално и световно стопанство /УНСС/ и е посетила лятното училище по Европейско частно право в Залцбург.
Георгиева разказва, че е почувствала неудовлетвореност, че за 2 седмици активно обучение България е била спомената единствено в презентациите на професорите от Гърция и Румъния и то с нищо повече от държавна граница.
Още тогава Георгиева е успяла да осъществи контакт с Декана на Юридическия факултет на университета и го е помолила за възможност за изнесе лекция за България и нашето право в края на програма. Идеята й е била приета с интерес от негова страна и е получила одобрението му. Самата презентация е била посрещната крайно радушно от студенти и преподаватели от повече от 30 държави. През 2019 година организаторите на лятното училище са се свързали с нея и са отправили покана да изнесе поздравителна реч по повод 20-годишнината на програмата.
Тази година тя ще бъде по сравнително и европейско право. В нея участват над 30 висши училища от над 30 държави, които представят националните си системи. Решават се казуси на база на една и съща фактическа обстановка и как в различните страни те ще бъдат решени.
„Това помага много на студентите да видят различни подходи. Програмата е предназначена и за млади юристи, защото на тази база се стъпва много по-лесно при предложения за промяна на закони“, обясни Георгиева.
Програмата се казва „Лятно училище по сравнително и европейско частно право“. Участието се заплаща като цената е 600 евро. Университетът в Залцбург отпуска стипендия за един студент, посочен от Христина Георгиева. Самата тя е успяла да осигури финансиране за още четирима кандидат-висшисти. Но е необходимо да се намерят средства за още няколко много силни кандидатури на студенти, които да могат да участват в специализацията в Залцбург безплатно. Георгиева разказа от какво се ръководи при избора на човека, който получава стипендията от университета:
„При избора му се ръководя от следните критерии: академични постижения на кандидатите, предходни участия в научни мобилности и програми за обмен на студенти и/или докторанти, специализации, получавани награди и отличия, ниво на владеене на английски език – минимум B2 (като познания по немски, френски и/или друг чужд език ще се решаващи при финалния избор на стипендианта). Останалите разноски (като транспорт и нощувки) участниците са уведомени, че трябва да поемат сами. През 2022г. получих десет изключително силни кандидатури от различни Юридически факултети в страната. Успях да събера четири допълнителни стипендии чрез представители на бизнеса у нас и една Фондация, но останаха още петима студента, за които не съм осигурила финансиране, а вярвам, че всички те са забележителни юристи и заслужават шанса да присъстват на този значим международен форум, представяйки България и българското право.“
„Всички представени университети в Залцбург (над 30) финансират изцяло студентите и докторантите си, но в България усилията ми в тази посока засега са неуспешни“, разказа още тя.
Всъщност, не сте права. Тази лятна програма има многогодишна история, за която може да прочетете повече тук. Що се отнася до Георги Кръстев, тази година той е част от екип от още 7 студента по право от различни Юридически факултети на България, които също са получили финансиране чрез спонсори, усилено търсени месеци наред от гост-лектора в програмата, адв. д-р Христина Георгиева, благодарение на която България и българското право са включени в учебната програма преди 3 години.