Между 13 и 15 ноември 2024 г. в град Катания, Сицилия, в рамките на международната археоастрономическа конференция SEAC’2024, бе представена изложба на фотографката Ивелина Георгиева, съчетана с научно изследване за неизвестен досега светилищен комплекс във Върховръх, Пловдивско.
Фокусът на научния труд е уникална каменна плоча с 52 вдълбавания в различни конфигурации, в които учените разпознават четири древни съзвездия. Тази олтарна маса, открита през 2013 г. от Ивелина Георгиева и съпруга ѝ, е възприета като част от древен топос, свързан с астрономическото познание на нашите предци. Проф. Матео Инаколо от университета в Катания изрази възхищение от находката, заявявайки:
„Това откритие е от огромно значение за археоастрономията и разкрива нови аспекти за ориентацията и навигацията на древните хора.“
Изложбата и откритието получиха международно признание, като снимки от фотографиите на Ивелина Георгиева достигнаха до страни като Италия, Швейцария, САЩ, Германия, Индия и Австралия. Участниците на конференцията си взеха снимки за спомен, а каталогът с експозицията бе подарен на проф. Готчи, директор на организацията на археоастрономите и преподавател в университет в Швейцария.
Ивелина Георгиева, магистър по културно историческо наследство, не само представи уникалното археоастрономическо откритие, но и популяризира културата на Пловдив и Стара Загора чрез фотографско изкуство.
„Това е моят поглед и артистична позиция. Представям културата и туристическия потенциал на България чрез модерна визия“, сподели Георгиева.
Откритието във Върховръх, съчетано с изложбата на Ивелина Георгиева, не само привлече вниманието на археоастрономическата общност, но и затвърди позицията на България като страна с богато културно и историческо наследство. Очаква се презентацията на следващата конференция в Белфаст през 2025 г. да разкрие още подробности за този впечатляващ светилищен комплекс.
Започна реставрацията на историческата крепост „Баба Вида“ във Видин
[…] Българско светилище с древни съзвездия е показано на и… […]