С приключването на 2021 година в историята остава „най-важното число в света“ – LIBOR. Абревиатурата означава London Inter-Bank Offered Rate или Лондонската междубанкова лихва на предлагане, към която някога бяха обвързани кредити за над 300 трилиона долара.
Това е лихвата, по която големите международни банкови институции осигуряват финансиране една на друга. Често тя стои в дъното голяма част от договорите за заеми вариращи от кредитни карти, през ипотечни до такива отпуснати за бизнеса. В тези контракти е записано, че лихвата, която крайният клиент трябва да плати е LIBOR + надбавка.
Поради тази причина решенията на банките участващи във формирането на индикатора оказва влияние върху живота на обикновения човек и бизнесмен, защото от тези решения се определя и каква част от парите, с които разполагат отиват за плащания на лихви. С цел да се избегнат спекулации при определянето на индекса се премахват най-високите и най-ниските котировки и се предоставя осреднена стойност. Всичко това без регулиране от страна на централните банки, които би трябвало да имат водеща роля.
В идеалния случай банките участващи в допитването за формирането на лихвите трябва да отразяват реалните си очаквания. В периода 2008-2012 година съвпаднал с финансовата криза и Великата рецесия редица разкрития бяха направени за това, че всъщност LIBOR е „лихвата, по която банките не заемат една на друга“.
През 2012 година във Великобритания се прие закон според, който управлението на процеса по формирането на LIBOR се поема от новосъздаден държавен регулаторен орган. В Европейския съюз през 2016 година се прие регламент в същата посока. За заеми с по-голям матуритет се използва EURIBOR, който също отразява промените в европейския регламент от 2016 година и се регулира от ЕЦБ.
В САЩ новият индекс е SOFR, който отчита цената на заемните средства обезпечени с държавни дългови ценни книжа на американското правителство. Той се наблюдава от подразделението на Федералния резерв в Ню Йорк. Двата нови индекса се прилагат за нови заеми от 2018 година и ще продължат да действат и за напред.
До 2023 година по някои от отпуснатите вече заеми LIBOR ще остане референтна стойност, но няма как с лихвите да се правят спекулации.