Барак Обама произнесе най-живописното си обръщение от близо десетилетие

Това е вторият път, в който първият чернокож президент на страната призовава нацията да избере жена

0
33
Барак Обама
Снимка: Pixabay

Бившият американски президент Барак Обама произнесе най-живописното си обръщение от близо десетилетие, като се опита да предаде политическото си наследство на Камала Харис и същевременно се скара на Доналд Тръмп, съобщава „Politico“.

Обама, който до голяма степен остана зад кулисите, докато другите демократи работеха за отстраняването на президента Джо Байдън от листата, изведнъж се оказа в центъра на вниманието във вторник вечерта, закривайки втората вечер на конгреса на демократите тук, заедно със съпругата си Мишел. Заявявайки, че „факелът е предаден“, Обама възхвали Байдън, като същевременно изостри контраста, пред който са изправени избирателите между Харис и „човек, чието действие – нека си го признаем – е доста изчерпано“, бившият президент. Ето какво обяви Обама пред събралото се множество:

„Америка е готова за нова глава. Америка е готова за една по-добра история. Готови сме за президент Камала Харис.“

Речта на Обама представлява нещо като преход между заключителното обръщение на Байдън в понеделник вечерта, в което се акцентираше основно върху неговите и на Харис четиригодишни постижения, и последните две вечери от програмата, съсредоточена около обновената демократична бюлетина. Изказът му също така потвърди неговата роля на може би най-ефективния и обичан пратеник на партията – заедно с Мишел, която изнесе своя собствена разтърсваща реч, свързваща ентусиазма, който кампанията на Харис предизвиква от седмици, със същата надежда, която съпругът ѝ вдъхна по време на първата си историческа кампания.

Бившият президент, който говори на намаления конгрес на Демократическата партия преди 4 години и се включи в кампанията в навечерието на междинните избори през 2022 г., остана до голяма степен извън светлината на прожекторите през последните две години. Помощниците му се надяват, че ограничаването на публичните му изяви ще направи случайните му завръщания на сцената по-значими и ще придаде на думите му по-голяма тежест.

Пред препълнената зала, в която редица делегати останаха на крака през цялата му 35-минутна реч, Обама изказва мнението си за кандидата на републиканците като за „78-годишен милиардер, който не е спрял да хленчи за проблемите си, откакто се е качил на златния ескалатор преди девет години. Обама уточни:

„Това е един постоянен поток от хватки и оплаквания, който всъщност се е влошил сега, когато се страхува да не загуби от Камала.“

„Детските прякори и безумните конспиративни теории и странната мания за размера на тълпата“, продължи той, докато държеше ръцете си на няколко сантиметра разстояние една от друга – шега за анатомията над тълпите. И добави:

„Това просто продължава и продължава. Онзи ден чух някой да сравнява Тръмп със съседа, който продължава да пуска вентилатора си за листа пред прозореца ви всяка минута от всеки ден.“

По думите му:

„Харис не е съседът, който пуска вентилатора за листа – тя е съседът, който се притичва на помощ, когато имате нужда от помощ.

Обама, чиито отношения с Харис датират от вече 20 години, премина през биографията ѝ и работата ѝ като прокурор, сенатор и вицепрезидент, представяйки нея и губернатора на Минесота Тим Уолц като политици, които „са запазили вярата си в централната история на Америка“. Обама изглеждаше очарован от биографията на Уолц, разказвайки за времето, когато кандидатът за вицепрезидент на демократите е бил футболен треньор, и за фланелените ризи, които „не идват от някакъв консултант – те идват от неговия гардероб и са преминали през някои неща“.

Това е вторият път, в който първият чернокож президент на страната призовава нацията да избере жена – и в двата случая, колкото и да са различни, това означава да се заобиколи Байдън. След като призова своя вицепрезидент да не предизвиква бившия държавен секретар Хилари Клинтън за номинацията на демократите през 2016 г., Обама предложи само повърхностна публична защита на Байдън след трудното му представяне на дебатите през юни и частно насърчи другите в партията, които го притискаха да се оттегли. в началото на изказването си Обама похвали характера на Байдън, неговото президентство и решението му да се оттегли след дълга кариера на държавна служба.  

„Нуждаехме се от лидер, който да е стабилен, да обединява хората и да е достатъчно безкористен, за да направи най-рядкото нещо в политиката: да остави настрана собствените си амбиции в името на страната.“

Самата Харис, след като изгледа речта на Байдън от луксозна ложа в „Юнайтед център“ тук в понеделник вечерта, не беше на разположение за речта на Обама. Вместо това тя и нейният кандидат за президент се събраха с поддръжници в Милуоки, като изпълниха същата зала, където месец по-рано републиканците проведоха своя конгрес.

След като Харис се завърна в Чикаго само няколко минути преди да излезе на сцената, Обама се спря на основната тема на кампанията на Харис, като направи контраст между демократите и републиканците по въпроса за свободата.

„За тях печалбата на една група е загуба на друга. За тях свободата означава, че властимащите могат да правят каквото си поискат, независимо дали уволняват работници, които се опитват да организират профсъюз, или тровят реките ни, или избягват да плащат данъци, както всички останали“, каза Обама, заявявайки, че демократите се придържат към „по-широка идея за свободата“.

В края на речта си Обама спомена неотдавнашната загуба на майката на Мишел Обама, както тя направи в собствената си реч, и си припомни за собствената си майка, представяйки и двете като „силни, умни, находчиви жени“, които са работили усилено и „са знаели кое е вярно и кое е важно“. Той представи Харис и нейната кандидатура като изрязани от същия калъп – силна жена, която предлага стабилност и сигурно убежище на разтърсената, все още поляризирана страна. Обама подчерта:

„Вярвам, че колкото и да е важна някоя политика или програма, това е, за което копнеем – завръщане към Америка, в която работим заедно и се грижим един за друг. Възстановяване на това, което Линкълн нарече в навечерието на гражданската война нашите връзки на привързаност. Америка, която използва това, което той наричаше „по-добрите ангели на нашата природа.

И бе категоричен:

„Ето за какво са тези избори.“

Боян Рашев: Интересна е електромобилната индустрия…

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments