Барбадос не иска кралица Елизабет за свой държавен глава

0
78
Восъчна фигура на кралица Елизабет.
Кралица Елизабет. Снимка: Пиксабей

Барбадос обяви намерението си да премахне кралица Елизабет като свой държавен глава и да стане република, съобщава “BBC”Правителството на карибската островна държава заяви:

“Настъпи моментът да оставим напълно колониалното си минало зад себе си”.

Целта е процесът да завърши навреме за 55-ата годишнина от независимостта от  Великобритания през ноември 2021 година. В реч, написана от премиера Миа Мотли, се казва, че барбадосците искат свой държавен глава на Барбадос. Ето и какво каза още:

“Това е най-доброто изявление на доверие в това кои сме и какво сме в състояние да постигнем”.

Бъкингамският дворец заяви, че това е въпрос на правителството и хората на Барбадос. Според източник от Бъкингамския дворец “идеята не е била неочаквана” и “многократно е била излагана и публично обсъждана”, каза кореспондентът на „BBC“ Джони Даймънд.

Основни факти за Барбадос:

  • Един от най-многолюдните и проспериращи карибски острови
  • Придобива своята независимост от Великобритания през 1966 г.
  • Кралица Елизабет остава неин конституционен монарх
  • Веднъж силно зависима от износа на захар, нейната икономика се диверсифицира в туризъм и финанси
  • Нейният министър-председател е Миа Мотли, избрана през 2018 г. и е първата жена, заемаща този пост

Изявлението беше част от Тронната реч, която очертава политиките и програмите на правителството преди новата сесия на парламента. Въпреки че е прочетено от генерал-губернатора, то е написано от министър-председателя на страната. В речта се цитира и предупреждение от Ерол Бароу, първият министър-председател на Барбадос след придобиването на независимост, който заявява, че страната не трябва да “се забърква в колониални схеми”.

Това не е единственият глас в Барбадос, който предполага отдалечаване от монархията. Комисията за конституционен контрол препоръча републикански статут на Барбадос през 1998 г.

А предшественикът на Мотли по звание Фройндел Стюарт, също се аргументира за “преминаване от монархическа система към републиканска форма на управление в много близко бъдеще”.

Барбадос няма да е първата бивша британска колония в Карибите, която ще стане република. Гвиана предприема тази стъпка през 1970 г., по-малко от четири години след придобиването на независимостта си от Великобритания. Тринидад и Тобаго последваха примера ѝ през 1976 г. и Доминика през 1978 г.

И трите държави останаха в рамките на Британската общност, хлабава асоциация на бивши британски колонии и настоящи зависимости, заедно с някои страни, които нямат исторически връзки с Великобритания.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments