Необходим е сериозен контрол върху фирмите, даващи бързи кредити. Причината – предоставят услуга, която е много популярна, но въпреки това сред по-голяма част от обществото има недостатъчно знания и разбиране за спецификата й. Освен това, продуктът се използва предимно от уязвими групи потребители – такива, които неотложно и спешно се нуждаят от пари, не отговарят на по-високите банкови изисквания или вече имат необслужвани кредити и лошо ЦКР. Тези трудно могат да се защитят сами, коментира основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова за „bTV радио“.
„Когато човек стига до бърз кредит, обикновено неговото финансово положение не е розово. Затова има и ситуации, при които след изтеглен кредит и невъзможност да бъдат правени вноските, се тегли следващ за погасяването на първия и посрещането на идващите тъй или иначе неотложни разходи. Така немалко хора влизат в дългова спирала, от която излизането е много трудно.“, коментира тя.
Експертът посочи, че въпреки по-неизгодните условия на фирмите за бързи кредити, интересът към този тип заеми се увеличава. Руменова цитира резултатите от анализ на една от най-големите агенции за пазарни проучвания у нас, според които 12% от анкетираните са купили подаръци за празниците на кредит и отбеляза, че това е значително повече спрямо предходния период, когато са били само 3%.
„Безлихвен, не означава безплатен заем, защото може да няма лихви или те да са много малки, но това да е за сметка на въвеждането на различни такси. Например, такса за превод по банка или за внасяне на каса – те са част от заплатената цена за кредита.“, каза Габриела Руменова в отговор на журналистическия въпрос дали има безлихвени заеми, каквито ни обещават в рекламите.
Срещат се и нелоялни практики: „При подаването на заявлението за отпускане на кредит, не са попълнени част от реквизитите (в нарушение на закона). Непопълненият реквизит може да е размерът на отпусканата сума. Ако подпишем и предадем на кредитора този полупопълнен формуляр, оставяме в неговите ръце възможността той да попълни липсващите реквизити в наше отсъствие и без нашето потвърждение. Може да сложи по-голяма сума за отпускане. Оттам следва по-висок размер на вноските.“
И добави: „Когато избираме кредит, размерът на вноските е много важен – дори е добре да се консултираме със специалист какъв да бъде в зависимост от нашия месечен доход, за да не срещнем затруднение в погасяването.“
Фирмите за бързи кредити подлежат на регистрационен режим в БНБ, обясни Руменова. Контрол върху общите условия и търговските практики е на Комисията за защита на потребителите /КЗП/, а превенцията е от изключително значение.
„КЗП има възможността предварително да прегледа общите условия за евентуално наличие на неравноправни клаузи. Ако няма такива, едва тогава да ги одобри и те да влязат в действие. Ако пък има, да поиска от даденото дружество да ги отстрани. В случай че то не го направи, контролният орган трябва да сезира компетентния съд с искане да ги обяви за нищожни.“, каза още тя.
Според нея в никакъв случай не трябва да се доверяваме на обявите за кредити в градската среда, когато няма информация за кредитора.
„Ние не знаем кой ни предлага този заем. Много вероятно е тези лица да не искат да ни дадат пари, а да съберат наши лични данни, а след това дори самите те да изтеглят кредит от наше име.“, коментира тя и посъветва хората винаги да проверяват кредитора в публичния регистър на българските финансови институции, който е достъпен на сайта на БНБ.