Изборната година, която се разигра на фона на икономически сътресения, премахване на федералните права за аборт в редица щати и нарастващата загриженост за бъдещето на демокрацията, приключва с последния пълен ден от предизборната кампания, в която лидерите на двете партии ще отправят спешни призиви към своите поддръжници.
Тази вечер президентът Джо Байдън ще проведе митинг в Мериленд, където демократите имат една от най-добрите възможности да си върнат губернаторското място, което понастоящем се контролира от републиканците. Изявата е в съответствие със стратегията на Байдън в края на кампанията да се придържа предимно към „крепостите“ на демократите, а не да се появява на по-конкурентни територии, където в крайна сметка може да се реши окончателно контролът над Конгреса.
Неговият предшественик Доналд Тръмп ще проведе последния си митинг в Охайо. Охайо има специално значение за бившия президент, който не крие амбициите си да се завърне в Белия дом, тъй като това е едно от първите места, където той успя да докаже трайната си сила и влияние сред републиканските избиратели. Подкрепата на Тръмп за Джей Ди Ванс сега ще бъде от решаващо значение, за да помогне на писателя и рисков капиталист, да спечели надпреварата за място в Сената.
Вече са подадени над 41 милиона бюлетини, като резултатите ще окажат силно влияние върху авторитета на Байдън, тъй като ще определят политиката по всички наболели за страната проблеми – от държавните разходи до военната подкрепа за Украйна. В първите национални избори след бунта срещу Капитолия от 6 януари последните дни на кампанията бяха посветени на фундаментални въпроси, свързани с политическите ценности на нацията. По време на кампанията си в Ню Йорк, проведена вчера, Байдън заяви, че републиканците са били готови да оправдаят миналогодишното нападение на тълпата срещу Капитолия, като допълни, че някои членове на Републиканската партия са омаловажили проявите на насилие.
„Никога в моята кариера не е имало момент, в който да сме възхвалявали насилието въз основа на политически предпочитания.„, коментира президентът.
Междувременно, по време на митинга на Тръмп в Маями, проведен вчера вечерта, споменаването на името на Нанси Пелоси предизвика бурни скандирания с думите „Затворете я!„. Това очевидно е явно напомняне за дълбокото разединение на нацията. Бившият лидер агитираше за преизбирането на сенатора от Флорида Марко Рубио, но се съсредоточи главно върху собственото си политическо бъдеще. След като миналата седмица той обяви пред тълпата в Айова, че е твърде вероятно да се кандидатира отново за президент, вчера той отново загатна за тази възможност и насърчи поддръжниците си да гледат митинга му в Охайо.
„Вероятно ще трябва да го направя отново, но вие останете на линия. Организираме мащабен митинг. Останете на линия за утре вечер.„, заяви Тръмп.
На събитието в Маями не присъстваше републиканският губернатор на Флорида Рон ДеСантис, който се бори за преизбиране срещу демократа Чарли Крист. Той е спряган за най-страховития претендент на Тръмп, в случай, че реши да се включи в надпреварата за Белия дом. Това е съперничество, което тлее вече повече от година, тъй като ДеСантис предприема все по-дръзки стъпки, за да набера подкрепа и да изгради дълбока мрежа за набиране на средства, дори когато Тръмп продължава безспорно да бъде най-популярният лидер на партията.
Междувременно демократите се фокусират върху малкия си контрол върху Камарата на представителите и Сената, който може да изгубят след утрешния ден. Гласоподавателите могат да се противопоставят на партията, контролираща Белия дом и Конгреса, на фона на нарастващата инфлация, опасенията относно престъпността и песимизма за посоката на развитие на страната в глобален мащаб. Експертите твърдят, че в твърде вероятно управляващата партия да претърпи значителни загуби на междинните избори. Байдън изтъкна, че демокрацията в страната е в основата на настоящия вот, а първата дама посети Тексас вчера, за да отправи подобно послание.
„На тези избори е заложено толкова много. Трябва да се изкажем в защита на справедливостта и демокрацията,„, заяви Джил Байдън.
По време на пътуването си в Чикаго вицепрезидентът Камала Харис заяви: „Тези атаки срещу нашата демокрация ще се отразят пряко не само на хората в нашата страна, но вероятно и на целия свят.„
От много време насам Тръмп упорито твърди, че е загубил по нечестен начин изборите през 2020 г. само защото демократите са го измамили. Бившият президент повдигна въпроса за възможността да бъдат извършени нови изборни измами и през тази година. Федералните разузнавателни служби предупреждават, че има реална опасност от политическо насилие от страна на крайнодесни екстремисти.