Новоизбраният президент на САЩ Джо Байдън заяви, че ще помоли американците да носят маски през първите 100 дни след встъпването му в длъжност, за да се ограничи разпространението на коронавируса. Той заяви пред „CNN“, че вярва, че ще има „значително намаляване“ на случаите на заразени, ако всеки американец защити лицето си. Байдън каза още, че ще нареди да се носят маски във всички правителствени сгради в САЩ. От началото на пандемията САЩ са регистрирали 14,1 милиона случая на заразени и 276 000 смъртни случая от COVID-19.
Какво смята Байдън за маските?
В интервюто за Джейк Тапър от „CNN“ Байдън обясни: „Първият ден, в който встъпя в длъжност, ще помоля обществеността да носи маска в продължение на сто дни. Само сто дни, а не завинаги. Сто дни. И мисля, че ще станем свидетели как броят на заразените значително намалява, ако това се случва паралелно с ваксинирането.“
Конституционните експерти твърдят, че американският президент няма законни правомощия да нареди на американците да носят маски, но новоизбраният държавен глава каза по време на интервюто, че той и неговият вицепрезидент Камала Харис ще дадат пример, като покрият лицата си. Изпълнителната власт на президента обаче има права над обектите, които са правителствената собственост, а Байдън заяви пред „CNN“, че възнамерява да упражни тази власт. Американските авиокомпании, летища и повечето системи за обществен транспорт вече изискват всички пътници и служители да носят защитно покривало на лицата си. Преди време екипът на Тръмп отхвърли призивите на американските здравни експерти за носене на маски при пътуване с обществения транспорт като определи мярката като „прекалено ограничаваща„.
Какво ще се случи с д-р Фаучи?
В интервюто за „CNN“ Байдън обясни още, че и за в бъдеще страната се нуждае от препоръките на д-р Антъни Фаучи, най-добрият експерт по инфекциозни болести в САЩ, който изпълнява ролята на главен медицински съветник в екипа, който отговаря за мерките, свързани с COVID-19. В подкрепа на медицинския експерт, на когото много американци имат голямо доверие, Байдън подчерта необходимостта да се убеди обществеността в безопасността на новата ваксина. Новоизбраният президент насочи вниманието и към позицията на д-р Фаучи, че „не е нужно да се спира дейността на икономиката, както смятат много хора„. Той каза това по повод мерките, които губернаторът на Калифорния – Гавин Нюзъм въведе, като голяма част от неговия щат вече е под строг ограничителен режим. Нюзъм заяви, че е дръпнал „аварийната спирачка„, тъй като големият брой заразени с вируса заплашва да претовари болниците. По-рано вчера медицинският съветник се извини в интервю за „BBC“ за критичните си забележки относно процеса на одобрение на ваксината в Обединеното кралство. „Не исках да намеквам за проявена небрежност, въпреки че се разтълкува по този начин.„, каза той. Ден по-рано Фаучи обяви пред американските медии, че регулаторните органи в Обединеното кралство са „прибързали“ с одобрението на ваксината.
Какво каза Байдън за ваксината?
Избраният президент на Демократическата партия заяви, че би бил „щастлив“ да бъде ваксиниран публично, за да успокои опасенията относно нейната безопасност. Трима бивши президенти – Барак Обама, Джордж Буш и Бил Клинтън, заявиха, че също са готови да бъдат инжектирани публично, за да покажат, че е безопасно. „Хората загубиха вяра в способността на ваксините да действат“, каза Байдън и добави, че „има значение какво правят президентът и вицепрезидентът.“ Избраната за вицепрезидент на Байдън – Камала Харис, която се присъедини към него в интервюто за „CNN“, получи критики от републиканците през септември, след като заяви, че няма да се довери на никоя ваксина, одобрена от експертите в областта на общественото здраве на САЩ, докато Тръмп е все още на власт.
Изследователският център „Pew“ разкри, че в момента само 60% от американците желаят да бъдат ваксинирани срещу новия коронавирус, като през септември цифрата е била 51%. Байдън активно се готви да встъпи в длъжност, а фармацевтичните гиганти заявиха, че имат капацитета да доставят милиони дози ваксини срещу COVID-19 на американската общественост. В сряда Великобритания стана първата държава в света, която официално одобри ваксината на „Pfizer“.
Какво друго обсъдиха Байдън и Харис?
В първото им съвместно интервю след изборите Байдън призна, че той и Харис не са на едно мнение по всички важни въпроси, които са на дневен ред в страната. „Когато имаме несъгласие, ще бъде точно както досега, когато аз и Барак работехме заедно.“, каза Байдън, имайки предвид президента Обама и времето когото изпълняваше ролята на негов вицепрезидент. Новият държавен глава не уточни по кои въпроси се разминават в позициите си той и Харис. Тя само кимна почтително по време на неговата реч. За разлика от някои американски президенти, които са игнорирали или дори отстранили вицепрезидентите си, Байдън вече е обещал, че Харис ще бъде дясната му ръка при всяко важно решение, по същия начин, както той е бил за Обама.
В интервюто на „CNN“ Байдън се засмя, когато го попитаха дали Тръмп трябва да присъства на церемонията за встъпването му в длъжност на 20 януари, като каза, че това няма да го засегне лично. Двамата демократи бяха попитани и какво мислят за твърденията, че Тръмп може да издаде превантивни президентски помилвания за своите пълнолетни деца, адвоката си Руди Джулиани и дори за себе си. Те обещаха, че Правосъдният отдел на администрацията на Байдън и Харис ще се въздържа от всякакви политически намеси. Харис заяви: „Всяко решение, което излиза от правосъдното ведомство трябва да се основава на факти и на закона, като не трябва да се влияе от политиката и настоящия период.“ Байдън добави: „И ви гарантирам, че именно така ще се управлява.“