Байдън обяви пред Конгреса невиждан досега инвестиционен план

0
82
Президент Джо Байдън
Президент Джо Байдън. Снимка: Joe Biden, Facebook

Президентът на САЩ Джо Байдън представи предложението си за мащабен инвестиционен план, насочен към заетостта, образованието и социалните грижи, в първата си реч по време на съвместна сесия на Конгреса. В навечерието на 100-ия ден от своето управление, демократът разпредели къде ще бъдат вложени около 4 трилиона долара, като според анализатори това е най-щедрият подобен финансов пакет от 60-те години на миналия век насам, предава „BBC“.

Самият Байдън потвърди, че предложението е безпрецедентно от доста години насам, определяйки го като „предложение, което се отправя веднъж на поколение“. Междувременно идеята за осъществяването му стана обект на ожесточени критики в Конгреса. Сред най-изявените противници на плана са представителите на Републиканската партия, която, както изглежда, не възнамерява да подкрепи увеличението на данъците и правителствените разходи. Интересен факт е, че между членовете на партията има разделение относно това колко мащабни трябва да бъдат подобен тип планове.

В исторически за страната момент вицепрезидентът на САЩ Камала Харис – първата жена, заемала този пост досега, заедно с председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси подкрепиха Байдън по време на обръщението му вчера. За първи път двете високопоставени жени застанаха твърдо зад държавния глава пред Конгреса. След като се обърна към Харис във встъпителното си слово, наричайки я уважително вицепрезидент, Байдън добави:

Никой президент никога не е казвал тези думи от този подиум. Точно сега е моментът.“

Какво конкретно предлага Байдън?

78-годишният президент на САЩ, представи предложение за план, насочен към стимулиране на заетостта, както и план за отпускане на помощ на семейства в нужда. Белият дом заяви, че предложенията ще бъдат финансирани главно чрез повишаването на данъците върху корпорациите и тези, с които се облагат най-богатите американски граждани.

Време е корпоративното съсловие на САЩ и най-богатите граждани да платят справедливия си дял.“, заяви президентът по време на официално събитие, което се проведе в намален състав поради ограничителните мерки, наложени заради пандемията. Той описа проектопредложението за заетостта като „план за изграждане на САЩ„, който ще стимулира инвестициите в областта на обществения транспорт, високоскоростната широколентова инфраструктура, пътищата и мостовете. Държавният глава добави, че организацията ще бъде обвързана най-вече с борбата срещу климатичните промени.

Междувременно Байдън подчерта, че другото предложение, насочено към отпускането на помощ за американските семейства в нужда, което е на стойност 1,8 милиона долара ще бъде фокусирано върху децата и ще се стреми да осигури:

  • Безплатно предучилищно обучение за деца на възраст от три до четири години.
  • Платен семеен отпуск и платен отпуск по болест, както и субсидии за здравно осигуряване.
  • Безплатни държавни колежи за всички граждани.
  • Удължаване на срока на данъчните облекчения, които бяха въведени по време на пандемията.

Въпросното предложение следва т. нар. Американски спасителен план, който представлява пакет от стимули за борба с последиците от пандемията от COVID-19, на стойност 1,9 милиона долара. Планът, подписан от президента под формата на закон миналия месец, включва директни плащания, предвидени за почти всички американски граждани.

Как реагираха републиканците?

Председателят на Републиканския национален комитет Рона Макданиел заяви, че първите 100 дни от управлението на Байдън са „абсолютен провал„, обвинявайки него и партия му в политическо пристрастие. „В своето встъпително обръщение Байдън призова за единство. Това беше лъжа и нашата нация е в по-лошо положение и още по-разделена от преди заради Джо Байдън.“, гласи част от нейното изявление.

Най-изявеният републиканец в Камарата на представителите – Кевин Маккарти, беше по-кратък в излагането на позицията си в Twitter:

Цялото това нещо можеше да бъде написано просто в един имейл.“

Сенаторът Тим ​​Скот, спряган за потенциален претендент за Белия дом през 2024 г., който е единственият чернокож републикански сенатор, също изрази неодобрението си след речта на Байдън чрез традиционно опровержение от опозиционната партия. След това Скот повдигна въпроса за расизма в САЩ, обвинявайки демократите, че разискват повече самия проблем, отколкото търсенето на решение за него.

„САЩ не е расистка страна. Погрешно е да се борим срещу дискриминацията, прилагайки различни типове дискриминация, и е погрешно да се опитваме да използваме нашето болезнено минало, за да прекратим нечестно дебатите в настоящето.“, обясни той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments