Президентът на САЩ Джо Байдън определи като неправилно поведението на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху спрямо войната в Ивицата Газа и призова правителството му да улесни процеса по оказване на хуманитарна помощ в обсадената територия, предаде „Associated Press“. Чрез своя призив Байдън се надява да засили натиска върху Израел и в крайна сметка да бъде постигнато трайно прекратяване на огъня. Въпреки това, има риск думите му да задълбочат още повече разрива между дългогодишните лоялни съюзници.
Палестинците в Газа отбелязаха с мълчание празника Курбан Байрам, с който завършва свещеният за мюсюлманите месец Рамадан. Те посетиха гробовете на близките си, загинали във войната, и им отдадоха почит. На кадри, разпространени в социалните мрежи, се вижда как жители на бежанския лагер „Джабалия“, разположен близо до град Газа, седят мълчаливо до гробовете, а около тях се мъдрят сгради, разрушени от израелската офанзива, която беше извършена в отговор на смъртоносната атака на „Хамас“ на 7 октомври.
Както е известно, Байдън е открит поддръжник на войната на Израел срещу групировката „Хамас“, но през последните седмици търпението му към Нетаняху изглежда намалява, а администрацията му заема все по-строга позиция спрямо Израел. Това доведе до разклащане на десетилетния съюз на страните, както и до задълбочаване на международната изолация на Израел заради войната. Най-сериозните разногласия са свързани с плановете на Израел за офанзива в най-южния град на територията на Ивицата Газа – Рафах.
Разривът стана по-осезаем след израелския въздушен удар миналата седмица, който беше насочен срещу конвой с хуманитарна помощ, при който загинаха седем служители на благотворителната организация „World Central Kitchen“, повечето от които чужденци. Израел обяви, че причиняването на смърт е било неумишлено, но Байдън не скри възмущението си. Последните коментари на американския президент, отправени в интервю, излъчено късно вчера и записано два дни след въпросната атака, подчертават разногласията между Израел и САЩ по отношение на хуманитарната помощ за хората в Газа, където войната доведе до предупреждения за реална опасност от масов глад, грозящ повече от един милион души.
„Това, което той прави, е грешка. Не съм съгласен с неговия подход“,, заяви Байдън пред в ефира на телевизия „Univision“, когато бе попитан дали Нетаняху дава приоритет на политическото си оцеляване пред интересите на Израел.
Лидерът на САЩ отбеляза още, че Израел трябва да се съгласи на трайно прекратяване на огъня, да съдейства за получаването на хуманитарна помощ в обсадената територия през следващите шест до осем седмици, както и да позволи на други държави в региона да помогнат за разпределянето на помощта.
„Това трябва да се направи сега,“, допълни Байдън.
В първите дни на войната Израел спря доставките на помощи за Газа, но под натиска на САЩ бавно увеличи броя на камионите, които могат да влизат в територията. Въпреки това, правозащитни организации твърдят, че доставките не достигат достатъчно бързо до отчаяните хора, като обвиняват за това израелските ограничения и изтъкват, че хиляди камиони чакат да влязат в Газа. В резултат на това страните се опитват да използват по-малко ефективни начини за доставка на помощ, включително въздушни и морски превози. В отговор на това Израел обяви, че е отворил повече входни пунктове за камиони, за да могат да влизат и да достигат до особено тежко засегнатите райони като северната част на Газа. Израел също така обвинява организациите, предоставящи помощ, че са твърде бавни при разпределянето на ресурсите, след като те вече са били доставени в Газа. Представители на организациите заявиха, че логистичните проблеми и несигурната ситуация усложняват процеса.
В момента Израел и „Хамас“ водят преговори, които имат за цел да доведат до прекратяване на огъня в замяна на освобождаването на заложниците, пленени от „Хамас“ и други организации на 7 октомври. Двете страните в конфликта обаче са в остри противоречия по някои ключови въпроси, включително връщането на палестинците в северната част на Газа. Кабинетът по сигурността на Нетаняху се събра късно снощи, за да обсъди преговорите за заложниците, но изглежда не е успял да вземе никакви конкретни решения. Преди време лидерът обеща да постигне „пълна победа“ във войната, като се ангажира да унищожи военния и управленския потенциал на „Хамас“, за да предотврати повторно извършване на атаките от 7 октомври и да върне заложниците у дома. Тогава Нетаняху обясни, че тази победа предвижда офанзива в град Рафах, който според Израел е последната голяма крепост на групировката, но над половината от населението на Газа в момента търси убежище там.
Шест месеца след началото на войната Израел става все по-изолиран в глобален план, като дори най-близкият му партньор все по-ясно изразява недоволството си от хода на войната, а дългогодишни търговски партньори като Турция предприемат потенциално неизгодни икономически стъпки, за да изразят безпокойството си. Нетаняху, който все още е подсъдим за предполагаема корупция, е подложен на силен натиск да вземе решение за ситуацията в Газа. Критиците му обаче твърдят, че той се бави, защото не иска да разгневи ултранационалистическите си партньори в управлението, които подкрепят презаселването на Ивицата Газа, която идея Нетаняху отхвърля.